Zach Day

Pro festival typu BLUES ALIVE není nic lepšího než pozitivní šuškanda mezi muzikanty. „Můj kamarád Robert Kimbrough mi o vašem festivalu říkal a poradil mi, ať vám pošlu svoje nahrávky, třeba by se vám mohly líbit,“ napsal pořadatelům letos v lednu tenhle mimořádně zajímavý, byť globálně zatím nepříliš známý muzikant ze stejné oblasti, ze které jsme měli vloni tu čest přivítat v Šumperku trojici North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown and Robert Kimbrough.

Zach Day se narodil v mississippském Jacksonu, vyrůstal v Greenville a nyní žije v Hazlehurstu – jistě „čirou náhodou“ rodišti Roberta Johnsona. Originální písničkář po svém propojil prvky Delta blues a texaské country do stylu, který nazývá Cotton Country. Svoje v kraji proslulé syrové koncerty praktikuje jak zcela sólově, tak s doprovodnou kapelou, kromě domovského státu vyjíždí i do širokého okolí – Texasu, Alabamy, Colorada, zahrál si i v hudební Mekce Nashvillu.

Vydal zatím jedno album s názvem Mississippi Heat, z něhož si lze několik zdařilých videoklipů prohlédnout na YouTube. Dayovým zatím největším úspěchem bylo probojování se do letošního finále memphiské soutěže International Blues Challenge. Není třeba dodávat, že jeho vystoupení na BLUES ALIVE je jeho nejen českou, ale rovnou evropskou premiérou. A že se jedná o jednoho z černých koní festivalu, na to vemte jed.