Aperitiv

Vítězové Blues Aperitivu: Robert Kordylewski Trio, Kiero Grande a The Bad Week

Porota Blues Aperitivu 2024 měla mnohem náročnější úkol než v minulých letech. Zatímco obvykle v průběhu soutěžního klání zasvítí zhruba takový počet kapel, který se pak objeví na pomyslných stupních vítězů, letos by bez jakékoli nadsázky mohl zvítězit kterýkoli ze sedmi finalistů.

Úroveň Blues Aperitivu byla velmi vysoká nejen ve smyslu hráčské zdatnosti, souhry a autorského vkladu všech zúčastněných, ale také v nebývalé stylové různorodosti. Žádná z účastnických skupin se vlastně nedržela bluesových dogmat zuby nehty, některé je překračovaly výrazově, jiné žánrově – k rocku, folku, jazzu, bluegrassu či k americaně.

Přes těžké rozhodování mezi vyrovnanými účastníky nakonec porota rozhodla o vítězství polské kapely Robert Kordylewski Trio, která oslovila hráčskou brilancí a delikátním bluesovým soundem, a slovenských Kiero Grande. Ti se v minulých letech Blues Aperitivu již zúčastnili, jejich současné vynikající nadstylové vystoupení ale vypovědělo o velkém posunu vpřed a o velmi aktivní muzikantské práci.

Cenu publika získalo srbské trio The Bad Week, skupina s rozhodně nejenergičtějším a divácky nejvstřícnějším projevem celého večera. Všechny tři oceněné skupiny vystoupí v roce 2024 na mezinárodním festivalu Blues Alive v Šumperku (14.-16. listopadu). Jako zvláštní bonus porota vybrala českou skupinu Reverend Killjoy, jež invenčně pracuje s prolnutím bluesové a bluegrassové hudby, k účasti na letní scéně Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích (4. července 2024).

Blues Aperitiv k naší velké radosti zaznamenal i návštěvnický rekord, v sále se sešly více než tři stovky diváků.


Finále Blues Aperitivu se uskuteční 13. dubna

Soutěžní přehlídka Blues Aperitiv začne v sobotu v 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. Mezinárodní porota pod vedením dramaturga Blues Alive Ondřeje Bezra vybrala pro finále soubory The Bad Week, Robert Kordylewski Trio, Noises From The Swamp, Reverend Killjoy, Navratil Brothers, Back to Roots a Kiero Grande.

Jestliže letos něco mile překvapilo, byly to dvě vzájemně související věci. Totiž vysoký podíl souborů, které hrají buď výhradně na akustické nástroje nebo v jejich hudbě mají značný zvukotvorný podíl. A za druhé volnější, ale o to sympatičtější a originálnější přístup k bluesové hudbě, která je v jejich pojetí spíš jedním z kořenů, společně například s folkem, country nebo bluegrassem, a celkový rukopis té které kapely se blíží spíš poněkud obecnějšímu zastřešujícímu pojmu „Americana“. Týká se to jak dvou zahraničních postupujících kapel, srbských The Bad Week i polských Robert Kordylewski Trio, tak – k velkému potěšení poroty – také hned tří domácích finalistů: Noises From The Swamp, Reverend Killjoy a Navratil Brothers. Potěšitelné je ale i to, že kromě jasné převahy nových tváří mezi přihlášenými zaznamenáváme i soubory, které už soutěžily v Blues Aperitivu v minulých ročnících, nevzdaly to, pracovaly na sobě a letos se opět přihlásily. K takovým souborům, jež lze považovat bezmála za inventář finále Blues Aperitivu, patří domácí Back to Roots a slovenští Kiero Grande.

Pořadatelé garantují třem kapelám, které ze sedmi finalistů vybere mezinárodní porota nebo diváci, postup na letošní ročník festivalu Blues Alive. Ten se uskuteční od 14. do 16. listopadu 2024.

V celkovém pohledu na bezmála třicet kapel, které se letos přihlásily do základního kola Blues Aperitivu, vlastně není žádná zásadní odlišnost oproti minulým ročníkům: je zde zhruba stejné procento pozoruhodných kapel, jdoucích vlastní cestou, stejně jako kapel spíše průměrných, jež sázejí na snahu co nejvíc se přiblížit svým vzorům, i zhruba stejné, naštěstí přece jen nepodstatné, procento přihlášených, kteří si takříkajíc „spletli soutěž“, protože ani při hodně otevřených mantinelech, které ve výkladu žánru „blues“ máme, na jejich hudbě neshledáváme žádný důvod, proč by měly právě na tomto festivalu vystoupit.

Přijďte se v sobotu 13. dubna do Domu kultury v Šumperku podívat na to nejlepší současné blues střední Evropy!

 

Vyhlašujeme další ročník soutěže Blues Aperitiv pro nové talenty

Hudební soutěž Blues Aperitiv pro nové bluesové a z blues ve své tvorbě vycházející talenty je určena všem kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení na festivalu Blues Alive 2024, který se letos koná od 14. do 16. listopadu. Uzávěrka přihlášek je 1. března.

Ze všech přihlášených porota vybere sedm postupujících, kteří zahrají na finálovém večeru v sobotu 13. dubna 2024 v Domě kultury v Šumperku. Finalisté se představí odborné mezinárodní porotě sestavené z publicistů, hudebníků, promotérů, a v neposlední řadě také před zkušenými diváky. Předsedou poroty je dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Z tohoto finálového večera postoupí na listopadové Blues Alive 2024 dva vítězové. Šanci podívat se na festival získá rovněž ten účinkující, který dostane nejvíce hlasů od publika. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k hraní na vedlejších scénách Blues Alive nebo jiných českých, případně i zahraničních festivalech. Úspěšní absolventi Blues Aperitivu například pravidelně koncertují na letní scéně Blues Alive v rámci červencového festivalu v Boskovicích.

V posledních letech se výrazně srovnala kvalita finalistů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy čtyř zemí, které mezi přihláškami do Blues Aperitivu tradičně převládají. Těší nás, že setrvale narůstá hráčská kvalita a souhra přihlášených souborů, ale také zajímavé autorské výkony. Výrazně ubývá interpretů, kteří se spoléhají jen na věrné obehrávání nejslavnějších bluesových standardů. Sympatické je i výrazné omlazení hudebníků, kteří cítí potřebu po svém naložit s dědictvím bluesové hudby, ale nahlížejí je v moderním stylu, odpovídajícím současnému zvuku hudební scény.

Podmínky zařazení do výběru:

  • Zájemci, kteří se chtějí zúčastnit soutěžní přehlídky Blues Aperitiv a v případě vítězství také mezinárodního festivalu Blues Alive, mohou zasílat přihlášky na adresu aperitiv@bluesalive.cz
  • Uzávěrka přihlášek je 1. března 2024.
  • Přihláška musí obsahovat jméno umělce či název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky, webovou adresu, aktuální fotografii v tiskové kvalitě, stručný profil kapely/interpreta a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty.
  • Pro základní výběr je nutné zaslání nahrávek v digitální podobě. Minimálně tři ukázky ve formátu mp3, případně odkaz na digitální přehrávač (typu Bandcamp příp. YouTube, nikoli však streamovací platformy typu Spotify, Deezer apod.), pošlete společně s přihláškou. Neposílejte CD ani další pevné hudební nosiče.
  • Přihlásit se mohou i interpreti, kteří absolvovali Blues Aperitiv už v minulosti, ale v posledních 5 letech nezvítězili.

Výsledky Blues Aperitivu 2023

Mezinárodní porota ve složení Ondřej Bezr (dramaturg Blues Alive), Davide Grandi (prezident European Blues Union), Daniel Salontay (hudebník, Longital), Milan Tesař (redaktor Rádia Proglas) a Dany Stejskal (vydavatel hudebního měsíčníku Headliner) konstatovala vysokou úroveň všech soutěžících a zvolila dva ze tří vítězů.

Cenu poroty získaly tentokrát české kapely Cold Licks a Readymade Backsliders, obě stavějící převážně na autorském bluesrockovém repertoáru. Cenu diváků pak získali zástupci Polska, krakovská skupina Dark Leaves, sázející na dynamický převážně akustický projev. Muzikantská úroveň všech zúčastněných kapel byla letos bez rozdílu vynikající a postoupit by mohly všechny. Se třemi vítěznými kapelami se setkáme ve dnech 16. – 18. listopadu na mezinárodním festivalu Blues Alive 2023. Blues Aperitiv zároveň zaznamenal dosavadní divácký rekord návštěvnosti a jsme rádi, že soutěž se těší plnému zdraví.

Ve finále soutěže Blues Aperitiv 15. dubna 2023 v Šumperku zahraje sedm talentovaných kapel z Polska, Slovenska a České republiky

Sedm kapel se dostalo na základě výběru odborné poroty do finále soutěže Blues Aperitiv, které proběhne 15. dubna v Domě kultury v Šumperku. Naživo se veřejnosti představí kapely Amiya (Polsko), Back To Roots (ČR), Cold Licks (ČR), Dark Leaves (Polsko), Her Memories (Slovensko), Kiero Grande (Slovensko) a Readymade Backsliders (ČR).

Z tohoto finálového večera postoupí na Blues Alive 2023, které se letos koná od 16. do 18. listopadu, dva vítězové. Šanci podívat se na festival získá rovněž ten účinkující, který dostane nejvíce hlasů od publika.

Jako každoročně mezi přihlášenými převládali Češi, Slováci a Poláci. „Letos ovšem mezi těmi, kdo měli zájem probojovat se do finále, byli také Angličané, Belgičané, Rumuni a Maďaři. To znamená, že povědomí o Blues Aperitivu potěšitelně narůstá,” podotýká předseda poroty Ondřej Bezr. „Hlavním lákadlem pro diváky je to, že koncertní nasazení dodává vystoupení vybraných finalistů velmi výrazný pozitivní rozměr,” dodává Ondřej Bezr. Stylově mezi kapelami převládají nejrůznější modifikace blues rocku, naopak ubývá ortodoxních snah o repliky klasických amerických vzorů, a roku v ruce s tím potěšitelně nabývá vrchu vlastní autorská tvorba nad přebíráním bluesových standardů.

Historicky vůbec poprvé zasedne porota finále Blues Aperitivu v pětičlenném složení. Předsedou bude dramaturg festivalu Ondřej Bezr, spolu s ním budou hodnotit kapely hudební publicista a rozhlasový redaktor Milan Tesař, vydavatel hudebního magazínu Headliner Dany Stejskal, hudebník, člen slovenské skupiny Longital Daniel Salontay a velmi zvláštním hostem festivalu, který v porotě zasedne, bude italský bluesový odborník a prezident European Blues Union Davide Grandi.

Hudební soutěž Blues Aperitiv pro nové bluesové a z blues ve své tvorbě vycházející talenty pořádá mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku ve spolupráci s Českou bluesovou unií.

Vstupenky k zakoupení zde https://www.bluesalive.cz/vstupenky/

koupit vstupenku


Přinášíme výsledky mezinárodní soutěže Blues Aperitiv 2022. Gratulujeme.

Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 17. – 19.11.2022) postupují:
Black Pin (PL)
Steven´s (CZ)
Cena diváků:
Dazed and Confused (CZ)
Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 20.11.2022) postupují:
Steven´s (CZ)
Na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích a na Front Porch Blues postupují:
Steven´s (CZ)

Finále Blues Aperitivu 2022 si mezi sebe rozdělili Češi a Poláci

Zástupci dvou sousedících středoevropských „bluesových velmocí“ si mezi sebe rozdělili posty ve finále 23. ročníku vyhledávací soutěže BLUES APERITIV. Do finále, které se letos uskuteční 23. dubna, vybrala mezinárodní porota z 25 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících.

vstupenky

Na pódiu šumperského Domu kultury dostanou šanci si před publikem a mezinárodní porotou zahrát české skupiny Dazed and Confused, Tomáš Průša Band a Steven’s a polské kapely Black Pin, Duch Delta a Amiya. Finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd. Jejich úkolem bude zaujmout porotu, ale i diváky. Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního 26. ročníku mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. Skupina, nejúspěšnější u publika, získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

„V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola BLUES APERITIVU přihlásili. Přihlášek se sešlo 25, což je sice o osm méně než vloni, ale vezmeme-li v úvahu všechny okolnosti, tedy hudbě nepříliš nakloněné podmínky posledních dvou covidových roků, válku na Ukrajině a navíc i fakt, že jsme letos navrátili datum konání BLUES APERITIVU do jeho původního jarního termínu a kapely tedy měly na přípravu de facto jen půl roku, považujeme toto číslo za velmi vysoké a základní kolo za úspěšné,“ říká předseda mezinárodní poroty BLUES APERITIVU a dramaturg festivalu BLUES ALIVE Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je každoročně široký stylový i věkový rozptyl. Mezi letošními přihlášenými překvapilo relativně velké množství sólistů-bluesových písničkářů, ale i hudebníků, kteří základy žánru hodně přesahují, aniž by přitom ztratili kontakt s bluesovou podstatou. Velkou radost jsem také měl z účasti věkově zjevně velmi mladých kapel, které jsou důkazem, že bluesová nebo z blues vyrůstající muzika oslovuje další generaci hudebníků.“

Děkujeme všem zúčastněným kapelám i jednotlivcům za jejich úsilí, přejeme vše dobré v hudební kariéře a těšíme se na viděnou při nejbližší příležitosti.

 


Přinášíme výsledky mezinárodní soutěže Blues Aperitiv 2021. Gratulujeme.

Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 11. – 13.11.2021) postupují:
Levi (PL)
The Turtev Brothers (SK)
Cena diváků:
Levi (PL)
Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 14.11.2021) postupují:
Woodstock Barbie (HU)
Na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích a na Front Porch Blues postupují:
The Turtev Brothers (SK)

 

Finále Blues Aperitivu 2021 si mezi sebe rozdělili Češi, Slováci, Maďaři a Poláci

Mimořádně bohaté národnostní zastoupení má letošní, již 22. ročník vyhledávací soutěže BLUES APERITIV, pořádaný tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu BLUES ALIVE v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 11. září, vybrala mezinárodní porota z 33 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících.

Na pódiu šumperského Domu kultury, kde si pod hlavičkou BLUES ALIVE už pětadvacet let vždy na podzim předává štafetu jedna světová bluesová hvězda za druhou, dostanou šanci si před publikem a mezinárodní porotou zahrát české skupiny Back to Roots a Císař Band, slovenští The Turtev Brothers, polské kapely Blackberry Brothers a Levi a dva zástupci maďarské bluesové scény Woodstock Barbie a Teddy Harpo. Jako náhradníci byly vybrány polské soubory Cotton Wing a Black Pin. Finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd. Jejich úkolem bude zaujmout porotu, ale i diváky. Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu BLUES ALIVE, který proběhne ve dnech 11. – 13. listopadu. Skupina, nejúspěšnější u publika, získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

„V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola BLUES APERITIVU přihlásili. Přihlášek se sešlo 33, což je číslo srovnatelné s loňskem a převyšující předchozí ročníky,“ říká předseda mezinárodní poroty BLUES APERITIVU a dramaturg festivalu BLUES ALIVE Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je široký rozptyl, jak žánrový od čirého akustického blues přes velmi častý blues rock až po nejrůznější fúze, tak věkový od začínajících, ale často překvapivě velmi schopných hudebníků, až po zjevné veterány, z jejichž projevu je cítit jistota a letité zkušenosti muzikantů, kteří s hudbou žijí celý život. Výběr mezi tolika různými způsoby hudebního vyjádření vůbec není jednoduchý, porota musí zohledňovat řadu kritérií a při takovém počtu přihlášených samozřejmě i zesílená kvalitativní měřítka.“

Více informací najdou zájemci na www.bluesalive.cz a festivalovém profilu na Facebooku.