The Rick Derringer Band

V postavě Rickyho Deana Zehringera, jak zní Derringerovo rodné jméno, k nám přijíždí opravdová legenda amerického bluesrocku, ale i dalších žánrů. Z hlediska hlavního záběru festivalu BLUES ALIVE je jeho nejslavnějším tvůrčím obdobím přelom 60. a 70. let, kdy po několikaleté zkušenosti z kapely The McCoys, kterou založil už v pubertě a dotáhl to s ní a s jejím hitem Hang On Sloopy v roce 1965 na úplný vrchol americké hitparády (pro srovnání: po týdnu je na zlaté příčce vystřídali Beatles s Yesterday), začal spolupracovat s bratry Johnnym a Edgarem Winterovými.

S prvně jmenovaným založil kapelu Johnny Winter And a se druhým Edgar Winter´s White Trash, v obou hrál na kytaru, skládal a (ko)produkoval
její nahrávky. Právě na prvním albu Johnny Winter And zazněl poprvé největší Derringerův hit a jedna z vůbec nejslavnějších bluesrockových písní vůbec Rock and Roll, Hoochie Koo, kterou její autor poté ještě několikrát nahrál a je neopominutelnou součástí všech jeho vystoupení. Pro Johnnyho Wintera, který se po svých drogových eskapádách vrátil v roce 1973 na scénu albem Still Alive And Well produkoval Derringer ještě toto comebackové album.

Pak už ale jednak rozvíjel vlastní sólovou dráhu, jež započala téhož roku debutem All-American Boy, jednak spolupracoval jako kytarista, skladatel nebo producent s řadou různých umělců všemožných žánrů, od Meat Loafa, Kiss a Alice Coopera, přes Bonnie Tyler a Steely Dan až po Barbru Streisand. 70. a 80. léta pro něj znemenala muzikantsky úspěšné dekády, byť se od svého původního žánru výrazně odchýlil. Bohatá žeň vyvrcholila udělením Grammy za produkci alba amerického satirického písničkáře Weird Ala Yankovice. Od 90. let se Derringer ke svému původnímu stylu opět začal vracet a možná bychom těžko hledali jiného muzikanta, jemuž se slovo „blues“ objevilo už v samotných názvech alb vícekrát: např. Back to the Blues (1993), Electra Blues (1994), Blues Deluxe (1998), Jackhammer Blues (2000) nebo Knighted by the Blues (2009). Příležitostně spolupracoval opět s Edgarem Winterem a v roce 2011 byl členem All-Starr Bandu Ringa Stara, s nímž koncertoval i v pražském Kongresovém centru. I tehdy z pódia zazněl jeho vlajkový song Rock and Roll, Hoochie Koo. A je jisté, že v autorském podání nebude chybět ani na BLUES ALIVE.