Tamikrest

Už řadu let se BLUES ALIVE snaží do kontextu afroamerického blues, které je jeho hlavní programovou náplní, vřadit i hudbu africkou, tedy takzvané africké pouštní blues. Hudbu, která nepochybně stála u kořenů toho, co už sto let obdivujeme na importované muzice z povodí Mississippi nebo chicagských městských špeluněk.

Doposud jsme měli možnost slyšet spíše mixy a crossovery obou žánrů, ať to bylo u vystoupení kapely JuJu nebo v případě přirozeného souručenství dvojice Eric Bibb-Habib Koité. Teprve letos budeme mít na festivalu co do činění se skutečným originálním saharským blues, importovaným přímo z malijské pouště. Byť poněkud odchýleným od jeho prazákladů směrem k modernějšímu rockovějšímu podání. Píše se přece rok 2018. Hlavními vzory kapely Tamikrest, původem z Alžírska, byly legendy tuarežské hudby Tinariwen. Zatímco jejich vzory ještě zažily neustálé krvavé občanské boje se zbraněmi v rukou, které jen občas mohly vyměnit za kytary, druhá generace, ztělesněná na současné scéně právě Tamikrest coby „vůdčí jednotkou“ stylu, už bojuje jen svou hudbou, svými písněmi. Má pro to také o něco jednodušší podmínky. Kromě hudebního odkazu předků už má k dispozici hudební světové nahrávky i internet a jména jako Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Bob Marley nebo Mark Knopfler pro ni nejsou neznámými pojmy.

Také vstup na světovou scénu proběhl pod „bílou“ kuratelou. Když totiž členové kapely Dirtmusic, jejíž jádro tvoří návštěvníkům BLUES ALIVE dobře známý Australan Hugo Race a jeho americký kolega Chris Eckman, někdejší opora slavných seattleských The Walkabouts, slyšeli začínající Tamikrest v roce 2008 na legendárním Festivalu v poušti v Mali (na němž mimochodem objevil africké blues před lety také Robert Plant), naprosto se jejich hudbou odvázali a natočili s nimi v malijském Bamaku společné album BKO (2010). Svoji fascinaci Tamikrest pak zúročil Chris Eckman ještě producentsky, když jim pomohl s prvními třemi alby, z nichž to třetí Chatma se mimochodem natáčelo ve středočeském studiu Sono pod zvukařským dohledem Milana Cimfeho. Zatím poslední, páté album Kidal vyšlo vloni a právě repertoár z něj představí jako první saharská kapela v dějinách BLUES ALIVE Tamikrest v Šumperku. Takže: vzhůru do pouště!