Rick Estrin and The Nightcats

Dámy a pánové, přijíždí Nejlepší bluesová kapela tohoto roku! Skutečně, podle posledního hlasování nejprestižnějších žánrových cen, Blues Music Awards, zvítězila skupina v této mimořádně prestižní kategorii.

K tomu je třeba dodat, že tutéž cenu získala skupina už v roce 2018 a její frontman byl vyhlášen nejlepším mužským představitelem tradičního blues. Nemluvě o tom, že je Rick Estrin několikanásobným držitelem (a prakticky každoročním nominantem) této ceny v kategorii Harmonikář roku. Také fenomenální kytarista kapely The Nightcats Christoffer „Kid“ Andersen byl ve své kategorii na tuto cenu nominován v každém ročníku od roku 2013 dodnes a bubeníka Derricka „D’Mar“ Martina si kolegium hlasujících odborníků všimlo už dvakrát, včetně letošního ročníku.

Rick Estrin je jednou z vůbec největších harmonikářských hvězd historie. Je přímým nástupcem generace mistrů, jakými byli Sonny Boy Williamson II nebo Little Walter, které pokládá za své největší vzory. V jeho hudbě se stýká láska k hluboké tradici mississippského a chicagského blues, ale ve stejné míře také k tanečnějšímu jump blues Louise Jordana nebo pódiové odvázanosti a vokální originalitě Caba Callowaye. To vše je znásobeno velmi výrazným autorským rukopisem, který je srovnáván s takovými hitmakery, jakými byli Willie Dixon v blues nebo dvojice Leiber-Stoller v rock´n´rollu. Pro jeho hudbu i styl vystupování je typický obrovský nadhled, Rick Estrin by mohl působit jako dokonalý příklad toho, jak velký je rozšířený nesmysl, že blues je smutná hudba.

Rick Estrin se narodil v roce 1949 v San Francisku, už jako teenager se zamiloval do desek s Rayem Charlesem, Jimmym Reedem nebo Ninou Simone, a v patnácti poprvé vložil do úst foukací harmoniku. Brzy se stal vyhledávaným sessionmanem v San Francisku a okolí, v devatenácti letech se na čas přestěhoval do Chicaga, kde jamoval s nejlepšími tamními muzikanty té doby, včetně Muddyho Waterse. Po návratu na Západní pobřeží se setkal s kytaristou Little Charliem Batym a založili spolu kapelu Little Charlie & The Nightcats. Ta se brzy stala ozdobou tamní hudební scény a také jednou z hlavních akvizic nejvýznamnějšího bluesového labelu Alligator. V roce 2008 odešel Little Charlie na sólovou dráhu (vloni v březnu bohužel zemřel) a předal vedení kapely The Nightcats právě Ricku Estrinovi.

Poprvé se v Šumperku představili v roce 2013 a sklidili obrovské nadšení, na koncert svého nástrojového kolegy se do Šumperka sjelo až neočekávané množství českých a slovenských foukačkářů. Bude zajímavé je zkusit spočítat v publiku i letos.