Luboš Andršt a Energit

Jen málokterý český hudebník se s takovou lehkostí pohyboval po celý život mezi různými žánry, jako kytarista Luboš Andršt. A to vždy na špičkové úrovni. Hrál v nejrůznějších rockových i jazzových formacích, byl velkou hvězdou jazzrockového období hudební historie, jako kapelník Marty Kubišové si v 90. letech dokonce vyzkoušel ryzí, avšak nezpochybnitelně kvalitní pop.

Jeho pravou doménou, a také stylem, který byl cítit v podtextu vlastně všech jeho hudebních projevů, bylo ale vždycky blues, jež mu koluje v krvi už od raného mládí. Nepochybně by mohl podepsat známý výrok jednoho z nejslavnějších a podobně nadstylových kytaristů světa Erika Claptona: „Ať jsem kdykoli hrál jakoukoli hudbu, nikdy jsem nepřestal být bluesovým kytaristou.“

Luboš Andršt letos slaví sedmdesátku a součástí oslav je i jeho vystoupení na BLUES ALIVE. Při úvahách, který ze svých současných projektů by publiku představil, se ve spolupráci s dramaturgií festivalu rozhodl přijet se současnou obnovenou podobou skupiny Energit, a to hlavně proto, že ji na rozdíl od různých podob jeho Blues Bandu tato přehlídka ještě neviděla.

„Počátkem 70. let jsem hrál společně s Vláďou Padrůňkem u Martina Kratochvíla v Jazz Q, ale když se rozpadlo Flamengo, dohodli jsme se s bubeníkem Ernoušem Šedivým a s klávesistou a podle mého názoru naprosto nedoceněným zpěvákem Ivanem Khuntem, že něco zkusíme spolu. Takže jsem z Jazz Q odešel a se mnou šel do nové kapely i basista Vláďa Padrůněk. Dnes bych asi zůstal v klidu u Jazz Q a vedle toho hrával s Energitem. Ale tehdy jsme to brali vážně, jako věc názoru a cti. Přebíhání se netolerovalo,“ vzpomíná protagonista.

První fáze Energitu se inspirovala v tehdy aktuální podobě rocku, který v sobě měl nejen bluesový základ, ale čerstvě i jazzovou krev. Sestava bohužel nevydržela dlouho – Šedivý s Khuntem emigrovali, po krátkém mezidobí Padrůněk odešel do právě založených Mišíkových ETC… a Andršt sestavil novou podobu kapely, už čistě jazzrockovou. Až po mnoha letech, v roce 2017, si vzpomněl na původní repertoár, nahrál ho na album Time’s Arrow v obnovené sestavě s další rockovou legendou Vladimírem Gumou Kulhánkem a o generaci mladšími muzikanty, bubeníkem Jiřím Zelenkou a klávesistou a zpěvákem Janem Holečkem. V této sestavě také znovuzrozený Energit přijíždí na BLUES ALIVE.