John Primer

V osobnosti šestasedmdesátiletého Johna Primera přijíždí do Šumperka nejen jedna z největších stále hudebně aktivních legend chicagského blues, ale také zásadní představitel žhavé současnosti tohoto žánru. Letos v červnu totiž při udílení nejvýznamnějších bluesových muzikantských ocenění, 42. ročníku Blues Music Awards, získal tuto cenu v kategorii Nejlepšího mužského umělce v tradičním blues. Na Blues Music Awards byl ostatně v minulosti v různých kategoriích nominován už dvanáctkrát, jednou zvítězil a dvě další vítězství si může připsat z doby, kdy byl hráčskou oporou skupiny Magic Slim & The Teardrops.

Ačkoli s legendárním Magic Slimem na cestách po celém světě i v nahrávacích studiích strávil dlouhých čtrnáct let, coby sidemana si jej nejvíce spojujeme se samotným Otcem zakladatelem chicagského soundu Muddym Watersem. Jeho pravou rukou a kapelníkem jeho doprovodné skupiny byl totiž John Primer mezi lety 1980–83 a plodnou spolupráci ukončila až Watersova smrt. Působení v této nejslavnější chicagské skupině bylo pro Johna Primera splněným mladickým snem. Watersovy nahrávky znal coby původně rodák z Mississippi, kde vyrůstal v chudých zemědělských poměrech, od dětství. Jeho zájem ještě zesílil po přestěhování do Chicaga, kde získával první hráčské zkušenosti nejprve coby pouliční muzikant přímo v hudebním epicentru města, na ulici Maxwell Street, a později v místních klubech a hospodách, kde chicagské blues tradičně kvasilo. Jako člen Watersova bandu si Primer zajamoval i s Rolling Stones, jak vidíme ze slavné videonahrávky Live at the Checkerboard Lounge: Live Chicago 1981, vydané v roce 2012.

Na sólovou dráhu se John Primer vydal v roce 1991, kdy natočil sólový debut Poor Man´s Blues. Na kontě má kolem čtyř desítek alb, natočených v nejrůznějších muzikantských konstelacích a pro významné labely jako Telarc, Wolf Records, House of Blues, Delmark, Delta Groove nebo WizzTone. Kromě toho je vyhledáván i jako spolehlivý sideman neméně slavných kolegů, mohli jsme jej slyšet například na úspěšném, cenou Grammy oceněném albu legendárních Pinetopa Perkinse a Willieho „Big Eyes“ Smithe Joined at the Hip.

Zajímavou vazbu má John Primer i k české hudební scéně. Když v roce 2013 mířil jako první Čech na Chicago Blues Festival zpěvák Michal Prokop za doprovodu kytaristy Luboše Andršta a houslisty Jana Hrubého, právě Primerova kapela byla vybrána jako jejich koncertní sparingpartner. Táž spolupráce se pak zopakovala o rok později na pražském festivalu United Islands of Prague.