Info
Program festivalu
Program festivalu tvoří hlavní koncerty na 2 pódiích (Dům kultury a Jam Stage), odpolední koncert na Jam Stage v pátek, koncerty v klášterním kostele, sobotní odpolední koncert na hlavním podiu, sobotní filmové představení v kině Oko, poslechové pořady, výstavy a hudební dílny.
Merchandise
Festival provozuje vlastní obchod s propagačními předměty zúčastněných umělců, kde si můžete koupit CD, LP, trička a další upomínkové předměty. Často se jedná o desky, které nejsou nikde jinde v ČR dostupné. Většina umělců zakoupené zboží po koncertě na stánku podepisuje. Na stánku prodáváme také nejrůznější upomínkové předměty spojené přímo s festivalem Blues Alive.
Jam Sessions
Po ukončení programu na hlavním podiu začínají jam sessiony na dalších dvou scénách: ve foyer Domu kultury a na Jam Stage.
Kořeny festivalu
Festival Blues Alive začal v Šumperku v roce 1996 jako lokální jednodenní akce, jež se v průběhu let vypracovala do současné podoby třídenního hudebního maratónu se světovou prestiží, na níž si podávají mikrofon největší světové hvězdy žánru, který je hlavním kořenem veškeré současné populární hudby: blues.
Myšlenka na založení festivalu se zrodila u Petry Matysové, tehdejší produkční Domu kultury v Šumperku, jehož ředitel Vladimír Rybička její nápad od začátku plně podporoval a v čele festivalu stál následně celé čtvrtstoletí. První zahraniční účinkující vystoupili už na druhém ročníku festivalu a od následujícího, poprvé dvoudenního, se pozvolna na pódiu začali objevovat hudebníci z bluesové pravlasti Spojených států amerických. V roce 1999 převzal otěže dramaturga hudební publicista Ondřej Bezr, který s sebou přivedl zkušeného booking agenta Štěpána Suchochleba. Těm se pak v týmu s Vladimírem Rybičkou podařilo postupnými kroky na festival zvát stále výraznější podíl zahraničních, zejména amerických interpretů, a to včetně těch největších hvězd žánru.
Světovou prestiž Blues Alive potvrzuje řada ocenění, která za čtvrt století své existence festival posbíral. Tím bezesporu hlavním byla v roce 2019 Keeping The Blues Alive Award udělená festivalu nadací The Blues Foundation v Memphisu, nejdůležitější cena, jakou může na bluesové scéně získat nehudebník. V České republice je festival zařazen mezi prioritní akce Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje i města Šumperka. O prestiži festivalu svědčí také to, že v posledních letech bývá dlouho dopředu vyprodán.
Festivalu se každoročně účastní špičkové bluesové kapely a sólisté ze Spojených států amerických, celé Evropy a samozřejmě i kapely české. Dějinami Blues Alive se paralelně odvíjejí tři základní dramaturgické linie. První je vedena snahou dohnat alespoň v rámci možností to, o co fanoušci blues, ale i rocku či jazzu, žánrů, které s blues úzce souvisejí, byli ošizeni v dobách totality, totiž představit naživo ty největší stále ještě aktivní hudební legendy.
Druhou dramaturgickou linií je zachycení toho nejsoučasnějšího dění v žánru blues přímo na jeho vrcholu, tedy v době, kdy hudebníci účinkující na pódiu Blues Alive běžně ve stejné době triumfují při ceremoniálech Grammy nebo nejvýznamnějších žánrových cen Blues Music Awards. Třetím hlavním dramaturgickým směrem je pak role vyhledavačská. Dramaturgie bedlivě sleduje, co se v podhoubí světové scény děje a přiváží do Šumperka objevy, které mnohdy stojí na začátku hvězdné kariéry. Pro české naděje, ale i nové talenty ze sousedních zemí jako je Polsko, Slovensko či Rakousko, má pak festival svoji vyhledávací soutěž Blues Aperitiv, jehož vítězové dostávají šanci zahrát si v hlavním programu Blues Alive po boku svých slavnějších kolegů.
Návštěvníci i samotní hudebníci si na festivalu Blues Alive mimořádně cení atmosféru. Jejím důsledkem je i již zažitá praxe nočních jam sessionů, v jejichž rámci se na několika místech v Šumperku setkávají hudebníci z řad profesionálů i amatérů, a to včetně těch největších zámořských hvězd na jedné straně a třeba i začínajících (dostatečně odvážných) muzikantů z města a regionu. Mnohé z těchto jam sessionů již vstoupily do festivalové mytologie. Zahraniční hudebníci, protřelí koncertováním na srovnatelných i mnohem rozsáhlejších akcích na několika kontinentech, se shodují, že tato součást Blues Alive je ve světovém kontextu zcela unikátní.
Blues Alive je hrdým členem The Blues Foundation, European Blues Union a České asociace festivalů.