Ronnie Baker Brooks

Doslova ztělesnění současného chicagského blues. Není divu, jako syn jedné z největších osobností tohoto stylu Lonnieho Brookse (1933–2017) ho má přímo v genech. A nejen v nich. Už v devíti stál vedle svého otce poprvé na pódiu a od devatenácti byl, zprvu jako basista, poté coby druhý kytarista, řádným členem jeho kapely, jak je slyšet z živého alba Live from Chicago: Bayou Lightning Strikes na prestižním labelu Alligator. Pod hlavičkou této firmy absolvoval Ronnie Baker Brooks výroční turné Alligator Records‘ 20th Anniversary Tour, kde doprovázel takové osobnosti jako Koko Taylor, Elvin Bishop nebo Lil‘ Ed Williams.

V roce 1998 Brooks sólově debutoval albem Golddigger, které vzal pod svá křídla label Watchdog (jako kuriozitu uveďme, že desku produkovala slavná zpěvačka Janet Jackson), a témuž vydavatelství zůstal věrný i s dalšími dvěma tituly své diskografie, Take Me Witcha (2001) a The Torch (2006). Posledně jmenované album vyhlásil The Boston Herald nejlepším bluesovým albem roku, úlohu sehrála jistě i pohostinská účast takových hvězd, jako byli Eddy Clearwater, Jimmy Johnson a Brooksův otec. Jeho jméno se objevuje mezi hosty i na zatím posledním Brooksově albu Times Have Changed z roku 2017.

Brooksův dokonale stylový rukopis bývá popisován jako přirozená směs inspirací od osobností, jakými byli či jsou Willie Dixon, Buddy Guy, B.B. King, Luther Allison a – samozřejmě – Lonnie Brooks. V osobě dvaapadesátiletého Ronnieho Bakera Brookse do Šumperka přijíždí skutečná hvězda legendární chicagské South Side, navíc v těch nejlepších bluesmanských letech.