Luboš Andršt „60“

Po úspěchu loňského „Koncertu šedesátníků“ tady máme dalšího oslavence. Deset z deseti domácích bluesových fanoušků se bezesporu shodne na tom, že Luboš Andršt je co se týče hry na kytaru skutečným „kmotrem“ zdejší scény a vzhledem k šíři svého záběru patří k nejvýznamnějším českým kytaristům vůbec. A protože letos v červenci Andršt oslavil šedesátiny, byl dobrý důvod uspořádat monotematický večer, na kterém oslavenec připomene nejvýznamnější kapely, kterými během své čtyřicetileté kariéry prošel a pogratulovat mu přijdou i další hudebníci, se kterými jej pojí dlouholeté muzikantské i osobní přátelství.

Luboš Andršt se narodil 26. 7. 1948, svoji první kytaru si koupil ve čtrnácti letech. V roce 1964 začal hrát s dnes už zapomenutými skupinami Roosters, Double Time, P67, Colour imagines a Exit. Jeho první vlastní formací bylo v roce 1968 trio Blues Company Ltd. V roce 1970 hrál s rockovou kapelou Michala Prokopa Framus Five se kterou také nahrál své první studiové snímky na LP Město ER. To odstartovalo jeho profesionální kariéru a hned v následujícím roce se připojil k jazzrockové skupině Jazz Q Martina Kratochvíla.

Od roku 1973 vedl vlastní fusion skupinu Energit, která do roku 1980 odehrála na 200 koncertů a v roce 1975 s ní natočil své první autorské album. Právě Energit se představí v průběhu narozeninového koncertu v obnovené sestavě Luboš Andršt (kytara), Jan Holeček (zpěv), Erno Šedivý (bicí) a Vladimír Guma Kulhánek (baskytara).

Po další spolupráci s Martinem Kratochvílem, Emilem Viklickým a Jiřím Stivínem se Andršt na konci roku 1980 vrátil k bluesovým kořenům a založil Luboš Andršt Blues Band, do kterého angažoval slovenského zpěváka Petera Lipu. Tato sestava natočila mimo jiné první bluesové album v českých dějinách Blues z lipového dřeva, ve své době mimořádně úspěšné nejen umělecky, ale i komerčně. Blues Band vystoupí v téměř původní sestavě Luboš Andršt (kytara), Peter Lipa (zpěv), Ondřej Konrád (foukací harmonika), Vladimír Guma Kulhánek (baskytara), Pavel Razím (bicí).

Po odchodu Petera Lipy kapela nadále vystupovala příležitostně s různými hosty, např. s nejslavnějším polským bluesmanem Tadeuszem Nalepou nebo britským zpěvákem a harmonikářem Paulem Jonesem. Ve druhé polovině 80. let se Andršt na čas vrátil do Prokopova Framusu a zároveň koncertoval a nahrával s vlastní fusion kapelou Krátké spojení.

Po pádu totalitního režimu roku 1989 přijal nabídku zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny, s níž koncertoval a nahrával do roku 1992, v roce 1990 ještě stihl doprovázet slavnou americkou bluesovou zpěvačku a pianistku Katie Webster. Od roku 1992 se datuje obnovená činnost Blues Bandu se zpěváky Bobbym Houdou, Ignazem Netzerem, Ronnym Grayem, Tonyou Graves, Ramblin´ Rexem a Reesie Davis. V současné době je zpěvákem Blues Bandu „navrátilec“ Ondřej Konrád. Ani aktuální sestava Luboš Andršt (kytara), Ondřej Konrád (foukací harmonika, zpěv), Zdeněk Tichota (baskytara), Pavel Razím (bicí), Jan Kořínek (varhany) nebude samozřejmě na koncertě chybět.

V roce 1998 v Praze a 2000 ve Zlíně byl zvláštním hostem B.B.Kinga při jeho koncertech, zároveň se věnoval i jazzovým projektům. Od začátku nového milénia se opět vrací k Michalu Prokopovi, nejprve v rámci akustického tria s Janem Hrubým a posléze i do kompletního Framusu Five, který natočil úspěšné Prokopovo comebackové album Poprvé naposledy. Ani Michal Prokop a Jan Hrubý samozřejmě nemohou na šumperském pódiu při této slavné příležitosti chybět. Obzvláštní lahůdkou pro kytarové fanoušky pak budou bloky, ve kterých svému kolegovi přijdou k šedesátinám pogratulovat jeho kolegové Radim Hladík a Michal Pavlíček. Na Blues Alive tak dojde k unikátní a zřejmě neopakovatelné příležitosti spatřit na jednom pódiu tři nejuznávanější kytaristy české hudby.