Lizz Wright

Americká zpěvačka Lizz Wright pochází z malého městečka Hahira ve státě Georgia, kde už jako dítě zpívala gospel. Vyrůstala v rodině kněze, který vedl církevní pěvecký sbor. Zpěv učaroval Lizz natolik, že se rozhodla pro jeho studium na Georgia State University v Atlantě. Krátce po dovršení dvacítky podepsala smlouvu s prestižním jazzovým vydavatelstvím Verve Records, které vydalo její první čtyři alba.

Přestože Lizz Wright řadí většina hudebních publicistů do kategorie jazzu a gospelu, ona sama se jazzovou zpěvačkou necítí být. V jejích písních se mísí gospel s bluesovou tradicí a jazzovým feelingem. „V době mých začátků byly dvěma největšími ženskými jazzovými osobnostmi Norah Jones a Diana Krall a vydavatelství Verve po mně chtělo původně jazzové album. Jsem si vědoma toho, že se nacházím daleko od definice ikonické jazzové zpěvačky. Nikdy jsem jí ani nechtěla být,“ řekla Lizz Wright vloni časopisu Harmonie.

Předloni vyšlo Lizzino šesté album s názvem Grace, na němž spolupracoval vynikající a veleslavný producent Joe Henry. „Joe je výjimečná osobnost a jediný člověk na světě, se kterým si mohu celý den bez přestání povídat a pořád si budeme mít co říct. Přitom nejde jen o komunikaci, ale hlavně vzájemné porozumění. Albem Grace se snažím vysvětlit – toto je Jih, Jih jsem já, toto je můj domov, krajina a lidé, co v ní žijí. Chtěla jsem zobrazit laskavou realitu a zároveň dát najevo odpor vůči politickým a sociálním lžím,“ vyznala se v citovaném rozhovoru.

Vloni Lizz Wright v Česku koncertně debutovala jako jedna z hvězd pražského festivalu Struny podzimu, když téměř vyprodala naši nejslavnější koncertní síň určenou převážně pro klasickou hudbu, Dvořákovu síň Rudolfina. Recenzent koncertu na webu Musicserver svoje hodnocení zakončil: „V programu k tomuto koncertu bylo napsáno, že Lizz Wright ´káže krásou a oslovuje naléhavostí´. Možná to zní příliš vzletně, ovšem jen málokterý návštěvník její pražské premiéry by se s tím nesouhlasil. Její zpěv, hlas, projev a vlastně veškerá energie a vřelost měla přesně takovéto účinky a nezbývá než doufat, že si je budeme moci brzy vychutnat znovu.“ Pro BLUES ALIVE je čest, že druhým českým zastavením této významné zpěvačky je právě tento festival.