Kara Grainger

To, že Austrálie vydává světu skvělé muzikanty, je známo odedávna. Že jsou mnozí z nich velmi silně ovlivněni bluesovou hudbou, to jsme si mohli na několika případech ověřit v minulých letech i na našem festivalu. Ale brilantní australskou bluesovou (slide)kytaristku, tu aby na světě pohledal. A máme štěstí, že tu bezpochyby nejproslulejší uvítáme v Šumperku.

Dnes už je Kara Grainger v podstatě Američanka. Žije v Nashvillu a běžně natáčí i koncertuje s tamní muzikantskou špičkou, namátkou producentem Davidem Z, basistou Hutchem Hutchinsonem, známým coby dlouholetá pravá ruka Bonnie Raitt, nebo naším starým známým Kirkem Fletcherem. Její alba jsou v amerických bluesových žebříčcích velmi úspěšná a lze to očekávat i od toho, které se momentálně chystá k vydání.

Nicméně Kařina cesta na vrchol mířila z australského Sydney, kde už v šestnácti začala hrát se svým bratrem, harmonikářem Mitchem, v kapele Papa Lips. Ovšem už s debutem Grand and Green River, vydaným ještě v Austrálii, se jí podařilo roku 2008 zázračně uspět ve Spojených státech v žebříčcích žánru Americana a pozici na bluesové scéně ještě posílila o tři roky později hodně stylovým titulem L.A. Blues.
Kara Grainger je jako de facto kosmopolitní hudebnice známá i tím, že často koncertuje v zemích, o jejichž zájmu o bluesovou hudbu toho moc nevíme. Hrála tak například na festivalech v Indii, Indonésii nebo Japonsku. Má ovšem křížem krážem sježděné i celé Státy a samozřejmě i notný kus Evropy. Jsme rádi, že si letos bude moci pomyslně odškrtnout i Českou republiku.