Jaromír Honzák Quintet

Jaromír Honzák je dnes už legenda české jazzové scény a jakýmsi guru mladších muzikantských generací, s jejichž zástupci pravidelně spolupracuje v řadě svých projektů. Už v 80. letech spoluzaložil tehdy nejvýznamnější mladou jazzovou kapelu Naima. Následně spolupracoval s osobnostmi, jakými jsou mj. Emil Viklický nebo Iva Bittová.

V roce 1989 obdržel stipendium z Berklee College of Music, kde studoval tři semestry. Mezi jeho spolužáky a spoluhráči byli např. Jorge Rossy, Kurt Rosenwinkel, Roy Hargrove, Mark Turner nebo Chris Cheek. Po návratu spolupracoval s řadou nejen českých, ale i zahraničních hudebníků a plně rozvinul svůj nejen hráčský, ale také skladatelský talent. Jeho alba Early Music, Uncertainty, Little Things, A Question To All Your Answers a Present Past byla oceněna cenou Anděl jako nejlepší česká jazzová alba roku, čímž se Honzák stal nejen v jazzovém oboru nejúspěšnějším nominantem těchto cen.

Velmi podstatná je také jeho pedagogická činnost; v letech 2003 až 2011 vedl jazzové oddělení Konzervatoře Jaroslava Ježka, které pomáhal založit. Jaromír Honzák se na svém posledním albu Early Music inspiroval kromě jiného i starou, zejména středověkou, hudbou. Vedle Honzákových vlastních skladeb obsahuje nahrávka jedno aranžmá anonymní středověké skladby a jednu skladbu Oldřicha Janoty. S Honzákem na albu, a také v současném obsazení jeho koncertního kvinteta, účinkuje výkvět české jazzové scény – kytarista David Dorůžka, klavírista Vít Křišťan, saxofonista Luboš Soukup a bubeník Martin Novák.