Jan Fic

To, že by domácí interpret byl na BLUES ALIVE pozván dva roky po sobě, se nestalo, kam paměť sahá. Nicméně: Jan Fic jako jeden z vítězů BLUES APERITIVU dostal prostor vloni na hlavním pódiu a nyní, rok poté, odehraje již zcela „mimo soutěž“ pořádné klubové vystoupení. Rozhodlo o tom Ficovo sólové debutové album Město, které vyšlo krátce po jeho loňském šumperském koncertě. A toto album podle mnoha publicistů patří mezi nejlepší debuty posledních let.

„Ficova sólová tvorba má v sobě hodně blues, ale veškerá žánrová dogmata popírá. Bere si jen některé hudební postupy, část instrumentáře a vnitřní tep a atmosféru, které najdeme jen u některých představitelů žánru. Třeba u nejtemnějšího z mississippských bluesmanů Skipa Jamese, u gospel-bluesového drsňáka Blind Willieho Johnsona, na některých syrových nahrávkách Roberta Nighthawka, Howlin’ Wolfa nebo Johna Leeho Hookera,“ napsal o něm jeden z recenzentů. A dodal: „Je zcela jisté, že jakýmsi darem shůry byla Ficova spolupráce s producentem alba Město Martinem E. Kyšperským. Tento tvůrce, pohybující se na alternativní scéně už dlouhé roky a zkušený z hráčské i producentské účasti na řadě zajímavých projektů (včetně sólové tvorby i domovské skupiny Květy), je nepochybně padesátiprocentním podílníkem kvalitativního úspěchu alba. Nejenže přispěl zaranžováním skladeb, hrou na řadu nástrojů a vytvořením smyček, které písně spoluformují, ale s největší pravděpodobností jim vtiskl i zvukové ´prostředí´, které je pro album zcela zásadní.“ Zcela výjimečně koncertuje Jan Fic s kapelou, rozšířenou právě o svého producenta Martina E. Kyšperského. Jednou z výjimek byla letošní letní scéna BLUES ALIVE v Boskovicích a další výjimkou bude i listopadové vystoupení v H Clubu v rámci BLUES ALIVE.

Porotu i publikum jarního BLUES APERITIVU 2018 Jan Fic doslova odboural. Frontman brněnské kapely The Weathermakers předvedl na pódiu vystoupení, jakých v bluesovém oboru vídáme jako šafránu: bylo plné nadhledu i svérázného vtipu, hraničilo s nadžánrovou performancí. Ale samozřejmě mu nechyběl dobrý muzikantský základ. Není divu, že si Jan Fic odnesl Cenu diváků. Protože pro vystoupení jeho typu není tradiční prostor pro postupující ze soutěže, tedy festivalové foyer, příliš ideální, pořadatelé se rozhodli Janu Ficovi vyhradit místo na začátku programu na hlavním pódiu. Věříme, že tento možná poněkud nevyzpytatelný muzikant skvěle naladí atmosféru pro všechny tři festivalové dny.