Doyle Bramhall II

Jeden z typických „tajných svatých“ světové bluesrockové scény. Texaský kytarista se před padesáti lety narodil v Dallasu v rodině legendárního bubeníka Doylea Bramhalla, který spolupracoval nejen s legendami typu Lightnin´ Hopkinse nebo Freddieho Kinga, ale také se svými blízkými kamarády, bratry Jimmiem a Steviem Rayem Vaughanovými (hrál například na jejich jediném společném albu Family Style z roku 1990 a byl spoluautorem několika písniček na deskách Stevieho Raye).

Je tedy celkem logické, že i mladší Doyle Bramhall dělal první profesionální hudební krůčky ve stejné partě: v osmnácti nastoupil do kapely Jimmieho Vaughana Fabulous Thunderbirds. Posléze založil společně s kytaristou Charliem Sextonem a fenomenální rytmikou Stevieho Raye Vaughana, Chrisem Laytonem a Tommym Shannonem, kapelu Arc Angels, která však bohužel neměla dlouhého trvání.

Ve druhé polovině 90. let vydal první dvě sólová alba. A pak se začaly dít věci: ve stejný rok, 1999, ho povolaly „do služby“ dvě z největších stále aktivních osobností historie světové hudby, Roger Waters a Eric Clapton. S prvně jmenovaným odjel několik turné, stálým členem kapely druhého se pro studiovou práci i koncerty stal na dlouhá léta a jeho jméno najdeme např. na Claptonových albech Riding with the King, Reptile, Me and Mr. Johnson, The Road to Escondido nebo Old Sock.

Ale to není zdaleka všechno. Výčet slavných muzikantů, jimž Dolye Bramhall II svou kytarou prospěl ve studiu nebo na šňůrách, je prakticky nekonečný, na tomto místě zmiňme například osobnosti jako T Bone Burnett, Tedeschi Trucks Band, Gary Clark Jr., Gregg Allman, Dr. John nebo Sheryl Crow.

Doyle Bramhall II je kultovní postavou nejen pro posluchače, ale i pro kolegy kytaristy, kteří jej považují za jednu z největších – a také nejméně doceněných – osobností tohoto nástroje. Který, mimochodem, Bramhall používá kuriózně tak, že coby levák na obrácené kytaře má natažené struny v praváckém pořadí a hraje tak vlastně v opačném gardu. Jeho vlastní tvorba, zachycená na zatím pěti sólových albech, má blízko k písničkovému bluesrocku s velmi výrazným osobním vkladem. Koncert Doylea Bramhalla II bude nepochybně pro leckoho jedním z velkých překvapení letošního ročníku BLUES ALIVE.