Delgres

Na první pohled možná trochu bizarní karibské, kreolsky zpívající bluesové trio s francouzským domicilem tvoří kytarista Pascal Danaë, bubeník Baptiste Brondy a hráč na suzafon Rafgee. Ano, muziku zde tvrdí skutečně suzafon, jeden z největších hudebních nástrojů vůbec, jehož obrovská trouba ční nad hlavami slavných neworleanských pochodových dechových orchestrů i nejstarších dixielandových kapel.

Pascal, zpěvák, textař, skladatel a hudebník, má životopis pestrý jako nabídka svatební hostiny, spolupracoval mimo jiné s Peterem Gabrielem, Youssou N’Dourem, Neneh Cherry či Gilberto Gilem. K bluesové hudbě jej nasměroval první kontakt s dobrem, specifickým nástrojem, jehož kovový zvuk je pro blues typický už sto let. Další dva hudebníky získal poté, když se po letech, v nichž žil životem světoobčana, vrátil do Paříže a přemýšlšl, jak zhmotnit svoji představu hudby, která by čerpala zároveň z bluesové tradice, tak louisianského zvuku a karibských rytmů na poli komorního, ale výrazově rázného skupinového obsazení. Název si nová kapela zvolila podle významného hráče v boji proti otroctví ve francouzském Karibiku Louise Delgrèse. V roce 1802 si tento plukovník pěchoty francouzské armády – v souladu s revolučním heslem „Žít svobodně nebo zemřít“ – po vzpouře proti napoleonským jednotkám, které přišly znovu zavést otroctví, zvolil raději smrt než zajetí.

Hudbu Delgres kritika přirovnává k lecčemu, od kytarových power trií „obrácených vzhůru nohama“ přes etno-bluesmany typu Taj Mahala, až po z garážového blues vycházející alternativu á la Black Keys. Ať tak nebo tak, Delgres budou nepochybně jedním z černých koní Blues Alive 2023.