Síň slávy

Permanentní expozice Síň slávy Blues Alive byla otevřena v roce 2022 a nachází se v budově Vlastivědného muzea na Hlavní třídě v Šumperku.

Síň slávy umožňuje návštěvníkům nahlédnout do zákulisí i do historie Blues Alive prostřednictvím desítek exponátů spojených s více než čtvrtstoletou historií mezinárodního festivalu. V expozici naleznete originální nahrávky festivalových vystoupení, bohatou sbírku fotografií ze všech ročníků festivalu, knihy, které s festivalem souvisejí, historické ukázky festivalového merchandisingu nebo unikátní hudební nástroje podepsané hvězdami festivalu.

Zvláštní místo pak mají všechna ocenění, která festival Blues Alive doposud získal doma i v zahraničí, a to včetně Keeping The Blues Alive Award, již zástupci Blues Alive převzali od nadace The Blues Foundation v roce 2019 v americkém Memphisu. Síň slávy je interaktivní, návštěvníci mají možnost si poslechnout části vydaných CD a zhlédnout televizní pořady i unikátní, jinde nepublikované záznamy pořízené přímo festivalovou technikou.

adresa:

Síň slávy Blues Alive
Vlastivědné muzeum v Šumperku
Hlavní třída 22
787 01 Šumperk

otevírací doba:

otevřeno celoročně každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin

 

Výstava „Kořeny blues“

Výstava představuje kulturní, politické a sociální okolnosti, z nichž se na počátku 20. století zrodilo americké blues. Pestrá koláž unikátních fotografií a doprovodných textů zobrazuje konkrétní místa, umělce i nahrávací společnosti, které přispěly ke vzniku a šíření tohoto jedinečného žánru stojícího u kořenů veškeré moderní populární hudby.

Výstava se soustřeďuje na rané období blues: sleduje jeho zrod v černošských komunitách na plantážích amerického Jihu na přelomu 19. a 20. století a příchod prvních hudebníků do měst. Všímá si komerčního šíření blues prostřednictvím kabaretních vystoupení, notových zápisů a prvních nahrávek. Končí ve třicátých letech minulého století před elektrifikací kytary a proměnou bluesového zvuku v souvislosti s přesunem mnoha interpretů z amerického Jihu do Chicaga. Výstava představuje legendy rané fáze blues, jako byli Robert Johnson, Bessie Smith, Ma Rainey a další hudebníci a hudebnice.

Výstavu doprovází unikátní obrazový materiál ze sbírek Kongresové knihovny ve Washingtonu a archivu University of Mississippi v Oxfordu. Text a fotografie doplňují linky na Spotify, takže návštěvníci si mohou přímo na místě poslechnout ukázky skladeb prostřednictvím mobilních telefonů.

autoři: Kateřina Březinová (Metropolitní univerzita Praha) a Štěpán Suchochleb (Blues Alive)

Vznik výstavy finančně podpořilo Velvyslanectví Spojených států v Praze a k jejímu zrodu přispěli také Greg Johnson z University of Mississippi, Melanie Zeck z American Folklife Center, profesor David Evans, dlouholetý prezident The Blues Foundation pan Jay Sieleman a ředitel Visit Clarksdale pan Bubba O’Keefe.

Tuto původní autorskou výstavu lze kromě hudebního vzdělávání s úspěchem využít i k divácky zajímavému obohacení výuky dějin USA, problematiky lidských práv, historie či antropologie, a to v hudebních klubech, školách, knihovnách a dalších veřejných prostorách. Výstavu si lze zapůjčit zdarma. U příležitosti uvedení výstavy můžeme zajistit hudební doprovod, odbornou přednášku či poslechový pořad.

Formát: Výstavu tvoří 6 lehce přenosných výstavních panelů o rozměru 140 x 100 cm s vlastními stojany. Instalace je snadná. Celková výška panelu včetně stojanu je 2 metry.

V případě zájmu o zapůjčení výstavy nás prosím kontaktujte emailem info@bluesalive.cz nebo telefonicky.