Blues Alive Tour Chicago 2024

Pojeďte s námi do kolébky blues: Chicago Blues Tour 2024

Vyražte s námi od 3. do 11. 6. 2024 na čtyřdenní Chicago Blues Festival, nejproslulejší přehlídku blues na světě. Během 7 dnů v Chicagu navštívíme mnoho památných míst spojených s historií i současností blues. Zákoutími Chicaga vás bude provázet zasvěcený výklad dramaturga festivalu Blues Alive Ondřeje Bezra a jeho booking agenta Štěpána Suchochleba. Dostanete se na místa, na která byste se sami nedostali, a uslyšíte historický výklad, který byste jinde neslyšeli.

Chicago je plné míst úzce spjatých s bluesovou historií: je tu ostrá čtvrť South Side, kdysi nabitá zábavními podniky a kluby, kde se černoši po příchodu z Jihu usazovali a provozovali svoji hudbu, slavné historické kluby jako Checkerboard Lounge, Theresa’s Lounge, Pepper’s Lounge, Smitty’s Corner nebo 708 Club. Najdete tu dnes nepříliš nápadný dům Muddyho Waterse, kterým prošli všichni muzikanti, kteří tehdy na bluesové scéně v Chicagu něco znamenali. Podíváme se na legendární kdysi židovskou obchodní tepnu a poté centrum bluesové hudby Maxwell Street. Zajdeme do dodnes zachovalé budovy Chess Records s muzeem Willieho Dixona. Navštívíme sídlo vydavatelství Alligator Records a prodejnu Delmark Records i místa spojená s ikonickým filmem Blues Brothers. Večery strávíme ve žhavých centrech současného blues jako Rosa’s Lounge, Kingston Mines nebo Buddy Guy’s Legends.

Chicago je město, kde po velké požáru v roce 1871 vznikly první mrakodrapy, působili tu význační architekti Frank Lloyd Wright nebo Ludwig Mies van der Rohe, Enrico Fermi zde provedl první řízenou nukleární reakci, ve zdejších galeriích i veřejných budovách se nacházejí díla Marka Chagalla, Salvadora Dalího a mnoha impresionistů. Kdysi tu žilo tolik krajanů, že Chicago bylo po Praze a Vídni třetím největším českým městem. Náš pobyt však bude zaměřen převážně na blues.

Kapacita omezena: pouze 12 míst.

Program našeho pobytu bude zaměřen na hledání historických stop blues i jeho žhavou současnost. Pro lepší přehlednost je program orientačně rozdělený na dopolední, odpolední a večerní část. Nějaký čas nám zaberou přesuny po městě a někdy v průběhu dne se také musíme najíst. A v našem itineráři ponecháme místo také na nečekaná překvapení, bez těch by žádný výlet nebyl pořádnou výzvou.

pondělí 3. června 2024

Odlet z Prahy s mezipřistáním v Evropě, večer přílet do Chicaga, transfer z letiště O´Hare do hotelu.
Hotel bude přímo v centru Chicaga v oblasti The Loop, cca 15 minut chůze od Millenium Parku. Po příletu budeme unavení a už toho moc nestihneme, snad jen nějakou večeři a seznamovací pivo.

úterý 4. června 2024

DOPO:
Náš pobyt zahájíme pohledem na Chicago z vyhlídkové plošiny na Willis Tower, jedné z nejvyšších budov na světě (442 m). Impozantní výhled na celé město i jezero Lake Michigan, základní orientace (ukážeme si, kde je Millenium Park, Maxwell St., West Side, Pilsen, South Side a další důležité milníky velkoměsta)
Procházka centrem Chicaga v oblasti The Loop. Náš trip bude sice zaměřen na blues, těžko však pominout skutečnost, že Chicago je město, které světu dalo mrakodrapy a jeho centrum je doslova nabité architektonickými a uměleckými skvosty.
ODPO:
Procházka od Blues Markeru u bývalého nádraží Illinois Central Station přes bývalou bluesovou tepnu Maxwell St. do čtvrti Pilsen, před sto lety sídla českého živlu v Chicagu.
VEČER:
volitelný program: návštěva hudebního klubu (Rosa’s Lounge nebo jiný klub podle aktuálního programu)

středa 5. června 2024

DOPO:
Návštěva budovy na South Michigan Avenue, kde v padesátých a šedesátých letech sídlilo vydavatelství Chess Records a dnes ji vlastní nadace The Willie Dixon Blues Foundation. Komentovaná prohlídka expozice připomínající historii Chess Records i jejich basistu, skladatele a aranžéra Willie Dixona.
ODPO:
Procházka po South Side, historické černošské čtvrti na jih od centra Chicaga. Zaměříme se na okolí ulic 43rd St. a 47th St., kde se nacházely legendární kluby jako Checkerboard Lounge, Theresa’s Lounge, Pepper’s Lounge, Smitty’s Corner nebo 708 Club. Uvidíme dům Muddyho Waterse a dům Louise Armstronga. Pokud bude čas a zájem, můžeme se podívat i na dům, kde bydlel Barack Obama do doby, než se stal prezidentem, nebo na legendární Robbie House architekta Franka Lloyda Wrighta.
VEČER:
volitelný program: návštěva hudebního klubu (pozn.: neuvádíme zde přesný rozpis návštěv v klubech, protože jejich program na červen dosud není znám, ale můžete si být jistí, že každý večer je z čeho vybírat.)

čtvrtek 6. června 2024

DOPO:
Návštěva sídla významného bluesového vydavatelství Alligator Records na severu Chicaga, které nám výjimečně otevře svoji zkušebnu a sklad. Budete si moci zakoupit desky, které vám chybějí ve sbírce – samozřejmě s pořádnou Blues Alive slevou, kterou jsme pro vás domluvili. Pokud nám zbydou čas a síly, zastavíme se cestou zpět do centra v prodejně dalšího významného chicagského vydavatelství Delmark Records, čímž jistě uspokojíme všechny naše nakupovací choutky.
ODPO:
17:00 – 21:00 Chicago Blues Festival v Millenium Parku v centru Chicaga
Hlavní festivalová stage je v architektonicky zajímavém Jay Pritzker Pavilionu, kromě toho se v parku nacházejí další dvě festivalové stage. Program festivalu vždy nabízí to nejlepší, co se v daném roce na (nejen) chicagské bluesové scéně vyskytuje. Lineup bývá zveřejňován až v průběhu jara, ale jeho kvalita je dlouhodobě stabilní a pověstná.
VEČER:
volitelný program: návštěva hudebního klubu

pátek 7. června 2024

12:00 – 21:00 Chicago Blues Festival v Millenium Parku v centru Chicaga
VEČER:
volitelný program: návštěva hudebního klubu

sobota 8. června 2024

12:00 – 21:00 Chicago Blues Festival v Millenium Parku v centru Chicaga
VEČER:
volitelný program: návštěva hudebního klubu

neděle 9. června 2024

12:00 – 21:00 Chicago Blues Festival v Millenium Parku v centru Chicaga

pondělí 10. června 2024

checkout z hotelu, individuální program, transfer na letiště, odlet z Chicaga

úterý 11. června 2024

mezipřistání v Evropě, návrat do Prahy


Cena: 67.000 Kč

(cena platí k 12. 1. 2024 a může se mírně změnit v závislosti na kursu USD)

Cena zahrnuje:

 • zpáteční letenku Praha – Chicago včetně letištních tax a poplatků (ekonomická třída)
 • 7x ubytování se snídaní v kvalitním hotelu v centru Chicaga v oblasti The Loop (dvojlůžkové pokoje)
 • kompletní pozemní dopravu v Chicagu (Ventra Card pro transfery z letiště i dopravu na celý týden)
 • vstup na vyhlídkovou plošinu mrakodrapu Willis Tower
 • 3x vstup do hudebních klubů (Kingston Mines, Buddy Guy’s Legends a Rosa’s Lounge)
 • komentované prohlídky a procházky zaměřené na blues (viz výše)
 • vstup a komentovaná prohlídka The Willie Dixon Blues Heaven Foundation (sídlo Chess Records)
 • návštěvu sídla Alligator Records s možností nákupu se slevou pro zájezd Blues Alive Tour
 • tlumočení a průvodcovské služby dvojice bluesových odborníků
 • komentovanou návštěvu Chicago Blues Festivalu

Cena nezahrnuje:

 • zdravotní pojištění (pro USA naprostá nezbytnost, zdravotní služby jsou drahé a naše standardní zdravotní pojištění je nepokrývá)
 • odbavené zavazadlo (letenka zahrnuje pouze příruční „carry-on“ zavazadlo, další „checked“ zavazadlo lze dodatečně přikoupit. Obvykle postačuje na týden pouze „carry-on“, pokud si však plánujete brát s sebou oblečení a jiné boty na každý den nebo si v Chicagu koupit třeba kytaru, bez dodatečného zavazadla se neobejdete)
 • stravování s výjimkou snídaně (každý člověk má jiné chutě i stravovací návyky, takže nepovažujeme za rozumné připravovat společné stravování – samozřejmě rádi vám na místě doporučíme různé typy stravování podle vašich preferencí, kuchyní i rozpočtu.)
 • konzumaci v klubech (piva a panáky si každý platí sám)
 • ESTA (zjednodušené povolení ke vstupu do USA stojí aktuálně 21 USD, tzn asi 500 Kč)
 • pojištění storna zájezdu
 • všechno ostatní, co není uvedeno v sekci „Cena zahrnuje“

Poznámky / pokyny:

Na místech, která chceme navštívit, je velká skupina lidí spíše překážkou, chceme působit nenápadně a „splynout s prostředím“. Navíc nejsme cestovní kancelář, jsme bluesoví nadšenci a nehodláme pořádat masové zájezdy. Kapacita našeho výletu do Chicaga je maximálně 12 míst. Místo máte jisté, jakmile zaplatíte zálohu.

Nevratná záloha ve výši 20.000 Kč vám garantuje místo ve skupině a bude sloužit k rychlé rezervaci základních služeb a letenek. Doplatek ceny bude nutné zaplatit do 1. května 2024. Společně se zálohou vás poprosíme o zaslání kopie první strany vašeho pasu a kopie ESTA, popřípadě víza.

Doporučujeme vám ještě před zaplacením nevratné zálohy zjistit, jestli vám ke vstupu do USA stačí zjednodušená procedura ESTA nebo budete muset žádat o regulérní vízum, a o ESTA nebo vízum požádat. Vyřízení ESTA zabere cca 20 minut online a trvá obvykle do 48 hodin. Vyřízení víza může trvat i několik týdnů či měsíců. Drtivá většina českých občanů jezdí do USA jen na ESTA, pokud jste však v minulosti navštívili státy jako Somálsko, Sýrie nebo Kuba, budete muset žádat o regulérní vízum. Informace o systému ESTA najdete zde: https://esta.cbp.dhs.gov/esta

Pokud byste si s vyřízením ESTA nevěděli rady, rádi vám ji za poplatek 800 Kč vyřídíme.

Další otázky? Nebo jste rozhodnutí a chcete jet? Pište na tour@bluesalive.cz

Zde je pár fotek z míst, která v Chicagu společně navštívíme: