> English Version

Web navštívilo lidí:
484851

Interpreti


Shemekia Copeland /USA/   <a href=www.shemekiacopeland.com...   " />

Shemekia Copeland /USA/   www.shemekiacopeland.com...   
V kontextu mladé, a v jejích třiatřiceti letech vlastně už lze říct i střední generace bluesových zpěvaček, není na světové scéně větší hvězda, než je Shemekia Copeland. Pro BLUES ALIVE je tedy velkou ctí, že právě jejím vystoupením vygraduje první hlavní večer šumperského podzimního dění. Je to sice tak trochu hra, ale má své opodstatnění: když na Chicago Blues festivalu v roce 2011 měla Cookie Taylor vložit korunu „Queen of the Blues“, zděděnou po své zemřelé matce Koko, na něčí hlavu, nikdo nepochyboval o správnosti volby, když to bylo právě na tu Shemekiinu.

Narodila se v roce 1979 do rodiny slavného texaského bluesového kytaristy Johnnyho Copelanda. Ten dceři už odmalička vštěpoval bluesové cítění a v jejích šestnácti ji vzal s sebou na turné coby svou předskokanku. Jistě mu dělala radost. Hned v devatenácti, v roce 1998, debutovala u nejprestižnějšího bluesového labelu Alligator Records albem Turn the Heat Up!, o kterém český recenzent napsal: „Kromě toho, že Shemekia vládne úžasně rozsáhlým a typicky černě zastřeným hlasem, má také obrovský cit pro městský bluesový žánr a smysl pro citovou gradaci každé skladby, aniž by sklouzávala byť jen k náznaku přehrávání a křeče.“ A svou recenzi končí nadšeným zvoláním: „Bluesmani, nástup do obchodů!“

To však byl jen začátek. Na dalším albu Wicked se mimo jiné skví duet s jedním ze Shemekiiných vzorů, zpěvačkou Ruth Brown, a deska si vysloužila hned tři „bluesové Grammy“ Blues Music Awards. Od třetí položky své diskografie se v její tvorbě zvyšuje podíl slavných muzikantů v rolích producentů. V případě alba Talking To Strangers je to strážce neworleánského hudebního pokladu Dr. John a zdejší recenzent se nechává slyšet, že „ti, kteří jí už od začátku prorokovali velkou budoucnost, si zatím nemuseli na hlavu nasypat ani smítko.“ Album The Soul Truth zase produkoval kytarista Steve Cropper, člen Blues Brothers a v 60. letech především jedna z duší soulového labelu Stax. Recenze jsou opět více než kladné: „Nechci být špatným prorokem, bůhví, s čím přijde příště, ale zdá se, že jí právě tahle poloha, ve které může v širokých aranžmá s dechy uplatnit všechny své bohaté přednosti, svědčí nejvíc.“ Po přestupu k firmě Telarc ovšem Shemekia kontrovala: k nahrávání si přizvala kytaristu a skladatele Olivera Wooda, polovinu bratrské dvojice Wood Brothers, jejíž druhou půli tvoří basista Chris Wood z veleslavného jazzového tria Medeski Martin & Wood. Producent posvětil album nebývalou rozmanitostí a stylovou šíří, a recenze hovoří o zatím nejlepším Shemekiině albu, na kterém se vyvázala ze všech škatulek. Právě po vydání této desky, v roce 2010, zavítala Shemekia Copeland poprvé a zatím naposledy do České republiky, když zazpívala v jedné z jejích bluesových bašt Uherském Brodě. Nové, šesté album, nese příznačný název – pouhou číslovku 33, a pokračuje v krasojízdě ke stále dokonalejšímu a originálnějšímu výrazu pravé a nefalšované bluesové královny. Což ostatně letos na jaře stvrdil i americký prezident Obama, když ji zařadil na program prestižního koncertu bluesmanů v Bílém domě po bok takových legend jako jsou B.B. King nebo Buddy Guy.

homepage

 

News

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 27.3.2021.

31.01.2020