> English Version

Web navštívilo lidí:
489640

Interpreti


Luboš Andršt a Energit /CZ/
Jen málokterý český hudebník se s takovou lehkostí pohyboval po celý život mezi různými žánry, jako kytarista Luboš Andršt. A to vždy na špičkové úrovni. Hrál v nejrůznějších rockových i jazzových formacích, byl velkou hvězdou jazzrockového období hudební historie, jako kapelník Marty Kubišové si v 90. letech dokonce vyzkoušel ryzí, avšak nezpochybnitelně kvalitní pop. Jeho pravou doménou, a také stylem, který byl cítit v podtextu vlastně všech jeho hudebních projevů, bylo ale vždycky blues, jež mu koluje v krvi už od raného mládí. Nepochybně by mohl podepsat známý výrok jednoho z nejslavnějších a podobně nadstylových kytaristů světa Erika Claptona: „Ať jsem kdykoli hrál jakoukoli hudbu, nikdy jsem nepřestal být bluesovým kytaristou.“

Luboš Andršt letos slaví sedmdesátku a součástí oslav je i jeho vystoupení na BLUES ALIVE. Při úvahách, který ze svých současných projektů by publiku představil, se ve spolupráci s dramaturgií festivalu rozhodl přijet se současnou obnovenou podobou skupiny Energit, a to hlavně proto, že ji na rozdíl od různých podob jeho Blues Bandu tato přehlídka ještě neviděla.

„Počátkem 70. let jsem hrál společně s Vláďou Padrůňkem u Martina Kratochvíla v Jazz Q, ale když se rozpadlo Flamengo, dohodli jsme se s bubeníkem Ernoušem Šedivým a s klávesistou a podle mého názoru naprosto nedoceněným zpěvákem Ivanem Khuntem, že něco zkusíme spolu. Takže jsem z Jazz Q odešel a se mnou šel do nové kapely i basista Vláďa Padrůněk. Dnes bych asi zůstal v klidu u Jazz Q a vedle toho hrával s Energitem. Ale tehdy jsme to brali vážně, jako věc názoru a cti. Přebíhání se netolerovalo,“ vzpomíná protagonista. První fáze Energitu se inspirovala v tehdy aktuální podobě rocku, který v sobě měl nejen bluesový základ, ale čerstvě i jazzovou krev. Sestava bohužel nevydržela dlouho – Šedivý s Khuntem emigrovali, po krátkém mezidobí Padrůněk odešel do právě založených Mišíkových ETC… a Andršt sestavil novou podobu kapely, už čistě jazzrockovou. Až po mnoha letech, v roce 2017, si vzpomněl na původní repertoár, nahrál ho na album Time´s Arrow v obnovené sestavě s další rockovou legendou Vladimírem Gumou Kulhánkem a o generaci mladšími muzikanty, bubeníkem Jiřím Zelenkou a klávesistou a zpěvákem Janem Holečkem. V této sestavě také znovuzrozený Energit přijíždí na BLUES ALIVE.

 

News

Dramaturg šumperské přehlídky blues Ondřej Bezr nepřipouští, že by se festival letos nekonal

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_MFD

a 5 + 2

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_5+2

27.05.2020

Přípravy na 25. ročník festivalu

dalsi fota: 2020_BA_TZ_pripravy_na_25_rocnik_festivalu_n

12.05.2020

Blues Apertiv se nekoná

Náhradní termín bude oznámen.

10.03.2020

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 20.3.2021.

31.01.2020