> English Version

Web navštívilo lidí:
484850

Interpreti


Warren Haynes /USA/
Warren Haynes (USA)
„Kdybychom se měli probrodit veškerými dosavadními hudebními aktivitami Severokarolíňana Warrena Haynese, šla by nám z toho hlava kolem. Vášnivě bezbřehý kytarista, precizní kapelník, suverénní skladatel a aranžér, emotivní vokalista se značným hlasovým fondem, ale i písničkář a celoživotní vlasáč, je totiž workoholik každým coulem,“ píše hudební publicista a muzikant Ondřej Konrád v profilu Warrena Haynese v říjnovém čísle magazínu UNI. Nelze než souhlasit. Hlavní hvězda letošního dvacátého ročníku BLUES ALIVE je bez nadsázky jedním z nejsledovanějších kytaristů amerického kontinentu, osobností, která je ve svých pětapadesáti letech v nejlepším věku vyzrálého, ale přitom stále ještě čerstvého hudebníka, který právě v této době říká možná to nejdůležitější, co si jednou budou hudební encyklopedie pod heslem s jeho jménem pamatovat.
Se jménem Warrena Haynese jsou neodmyslitelně spojeny dvě kapely. Jednak Allman Brother Band, do něhož nastoupil v reunionové fázi v roce 1989 a vydržel, s tříletou pauzou, až do loňského (definitivního?) rozchodu. A potom jeho vlastní projekt Gov´t Mule, který založil v roce 1994. Mimořádně pracovitá kapela má na kontě dlouhou řadu nahrávek nejrůznějšího charakteru, proslulé jsou zejména dlouhé živáky z benefičních vánočních jamů, na nichž se objevují nejrůznější hosté, nebo si kapela vybírá k „přehrání“ rockovou klasiku, ať už jde o Rolling Stones nebo – možná trochu překvapivě – třeba o Pink Floyd. Každopádně všem těmhle projektům vládne Haynesova v podstatě dokonalá kytara a na bravurního instrumentalistu i až nečekaně skvělý pěvecký projev. Obojí lze samozřejmě nalézt i u Haynesovy sólové tvorby, z níž vyniká zejména členité Man In Motion (2011) a samozřejmě i letošní novinka Ashes & Dust. Dejme ještě jednou slovo Ondřejovi Konrádovi: „Disk Ashes And Dust vznikl společně s neo-bluegrassovými Railroad Earth, pojmenovanými podle prózy Jacka Kerouaka Říjen v železniční zemi. Náchylnými k různým hudebním dobrodružstvím. Haynes plánoval tuhle spolupráci léta, došlo k ní až teď. Třebaže jde víc o písničky, ovšem sakra výrazné (Word On The Wind, It Is Me Or You, New Year´s Eve, Company Man, duet Gold Just Woman s báječnou Grace Potterovou), i tady se muselo ve studiu vydatně jamovat. Minimálně než se rozsvítila červená. Ctitelé muziky, jakou dělá Křesťanova Druhá tráva, by měli nad albem jásat. Haynes, tentokrát na zpěv zdaleka tak netlačící, bere vedle akustické kytary do rukou i elektrickou a na prst navléká bottleneck. Zní to všechno hladce a doslova krásně. A posluchač dochází k otřepané, avšak platné pravdě, že vše souvisí se vším. I k bůhvíkolikátému konstatování, že jižanský rock, blues i country pramení přece z lidového muzicírování.“
Warren Haynes přijíždí nejen na BLUES ALIVE, ale do České republiky vůbec poprvé. Odehraje nikoli zkrácený festivalový set, nýbrž plnohodnotný koncert, tak jak si to on ve své pozici i jeho čeští fanoušci zaslouží. Prostoru k tomu, aby vytahal z rukávu všechna svoje muzikantská esa, bude mít dost.
homepage

 

News

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 27.3.2021.

31.01.2020