> English Version

Web navštívilo lidí:
457885

Interpreti


North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough /USA/
Vloni jste si v programovém bulletinu BLUES ALIVE mohli přečíst reportáž brněnského hudebníka Jana Švihálka (Hoochie Coochie Band, Band of Heysek) z jeho cesty po jihu Spojených států, kam se vydal hledat autentické představitele bluesové tradice. Právě díky jím navázaným kontaktům bylo možné zrealizovat tento koncertní blok, který je zcela unikátní nejen v rámci našeho festivalu, ale evropského bluesového dění vůbec. Oblast, ze které hudebníci, kteří v Šumperku zahrají,jsou, zabírá vlastně jen pár čtverečních kilometrů, na kterých je necelých deset vesnic a městeček. A jedná se patrně o poslední oblast na planetě, kde bluesová muzika žije skutečně ve folklorním duchu, včetně předávání „štafety“ z generace na generaci – je vlastně jakýmsi „bluesovým Horňáckem“. Pamětníci dávné historie BLUES ALIVE si snad vzpomenou na čtvrtý ročník festivalu v roce 1999, kdy zde vystoupili kytaristé T-Model Ford a Paul „Wine“ Jones, představitelé staré generace muzikantů z této oblasti, která tehdy slavila úspěch hlavně díky produkci hudebního vydavatelství Fat Possum, jež dokázalo s touto nekompromisní hudbou, do níž se zamilovaly i rockové hvězdy od Iggyho Popa přes Roberta Planta až po Nicka Cavea, přijít v pravý čas. Nyní, po téměř dvaceti letech, budeme mít tu čest se třemi zásadními postavami současné podoby této scény.

RL Boyce začal muzicírovat pod vlivem otce stylu, který dostal název North Mississippi Blues Freda McDowella a byl přímým žákem patrně nejslavnější osobnosti této scény 90. let RL Burnsidea. Slyšet jej můžeme na jednom z alb kapely 20 Miles, která v Šumperku zahrála na zmíněném ročníku 1999, sólově debutoval před deseti lety, opravdový úspěch zaznamenal vloni, v jedenašedesáti letech, se svým druhým albem Roll And Tumble, které produkoval Luther Dickinson z North Mississippi Allstars. Album bylo nominováno v posledním ročníku Grammy v kategorii tradičního blues, a to po boku novinek takových jmen, jako jsou Rolling Stones (kteří cenu nakonec dostali), Eric Bibb, Guy Davis či Elvin Bishop.

Kenny Brown, jeden z mála bílých hudebníků v oblasti, začal své hudební kroky mimo jiné také po boku RL Burnsidea, který jej nazýval svým „bílým adoptivním synem“. Naživo koncertoval i nahrával s většinou legend zmíněné oblasti, Juniorem Kimbroughem, Asiem Paytonem, CeDellem Davisem či Paulem „Wine“ Jonesem. Nahrál všechny kytarové party k americkému hudebnímu dramatu Black Snake Moan (2006) se Samuelem L. Jacksonem v hlavní roli. Sólově debutoval v roce 1996 albem Goin' Back to Mississippi a od té doby stačil vydat další čtyři alba.

Robert Kimbrough jako syn kultovní osobnosti scény North Mississippi Blues Juniora Kimbrougha nasával bluesovou muziku každodenně prakticky od narození, vyrůstal mezi všemi významnými osobnostmi stylu, které se scházely nejen v domě jeho otce, aby si zajamovaly na zápraží, ale také v jeho hudebním klubu. Není divu, že převzal základy otcova hypnotického způsobu hry na elektrickou kytaru, ten ale prohloubil a částečně zmodernizoval. V posledních letech je Robert Kimbrough velmi aktivní. Sólově debutoval v roce 2016 albem Willey Woot a vloni stihl vydat dokonce dva tituly „What I’m Gon’ Do? Where I’m Gon’ Go From Here?“ a My Frog. K tomu připočtěme ještě živou nahrávku Live From The Hut, která byla pořízena v Holly Springs, jež je považováno za hudební centrum celé oblasti Hill Mississippi Blues, a na níž se podílela řada veteránů z muzikantského okruhu jeho otce.

 

News

V říši bluesových divů

Časopis Headliner

18.01.2019

Děkujeme tímto České televizi

za neskonalou vtřícnost a mediální podporu.

dalsi fota: 2018_BA_podekovani_CT_2018_nw

23.11.2018

Proběhl Blues Alive

který obdržel prestižní světovou cenu

novinky.cz

19.11.2018

Nejprestižnější světové bluesové ocenění

Festival Blues Alive v Šumperku získal nejprestižnější světové bluesové ocenění za dlouholetý přínos tomuto žánru

Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation

15.11.2018

Snaž se být nejlepší ze všech, radili rodiče Buddymu Guyovi

Zařídil se podle toho

lidovky.cz

13.11.2018

Fantastic Negrito

zpívá blues o potlučené Americe

lidovky.cz

09.11.2018

TO NESKUTEČNÝ ŠUMPERK BLUES

Velký rozhovor s Ondřejem Bezrem, dramaturgem festivalu Blues Alive.

dalsi fota: 2018_BA_TZ_Ondrej_Bezr

06.11.2018

Vyhlášení soutěže Blues Aperitiv 2019

Právě byl vyhlášen již 20. ročník mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Uzávěrka přihlášek je v pátek 11. ledna.

29.10.2018

Chci dělat hudbu pro sebe

Dnes vyšel první rozhovor s Joan Osborne

E15.cz

25.10.2018

Letošní Blues Alive ovládne americké blues

a ozdobí jej držitelé cen či nominací na Grammy a prestižní Blues Music Awards.

Více >

19.10.2018

Česká televize

televizní upoutávka na Blues Alive

01.10.2018

R. L. Boyce

a jeho krása se špínou za nehty

lidovky.cz

31.08.2018

Najdete nás na bilboardech

dalsi fota: 2018_BA_bilboard_HOLBA_nw

dalsi fota: 2018_BA_bilboard_OK_nw

24.08.2018

Fenomenální bluesový kytarista Buddy Guy zavítá poprvé do České republiky

V Praze 30. května 2018 – Buddy Guy, největší žijící bluesová hvězda

dalsi fota: 2018_BA_inzerat_Buddy_Guy

livermusic.cz

Více >

31.05.2018

Držitelé Grammy

Na festivalu Blues Alive se sejde nejvíc držitelů Grammy v historii

lidovky.cz

28.05.2018

MF DNES: Joan Osborne na Blues Alive zazpívá své i Dylanovy hity

dalsi fota: 2018_BA__Osborne_MFD_1_n

28.05.2018

Zbyněk Zácha - Výstava koncertních fotografiií

dalsi fota: 2018_BA_Vystava_Zbynek_Zacha_n

20.05.2018

Finalisté 19. ročníku mezinárodní soutěže Blues Aperitiv jsou známi.

Více >

30.01.2018