> English Version

Web navštívilo lidí:
465313

Mezinárodní festival Blues Alive se stal členem České asociace festivalů

Ocitl se tak v dobré společnosti s dalšími třinácti velkými domácími hudebními přehlídkami, jako jsou například Colours of Ostrava, JazzFestBrno, Folkové prázdniny, Respect, Struny podzimu nebo United slands of Prague.

Děkujeme za přijetí.

2019_BA_asociace_n

 

Předání Ceny města Šumperka 2018

Ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička převzal v sobotu 13. dubna za své dlouholeté zásluhy od zástupců radnice Cenu města Šumperka v oboru kultura. V rámci slavnostního ceremoniálu v šumperském divadle symbolicky předal Vladimír Rybička a dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr cenu Keeping The Blues Alive Award, již festival získal letos v lednu od americké The Blues Foundation, městu Šumperku zastoupenému starostou Tomášem Spurným, a Olomouckému kraji, který reprezentoval hejtman Ladislav Okleštěk. Poté předal šéfredaktor polského časopisu Twój Blues Andrzej Matysik zástupcům festivalu Blues Alive první cenu čtenářské ankety Blues Top v kategorii Událost roku 2018 ve světě. (Foto: Ivan Prokop)

2019_BA_cena_mesta_1_n

 

2019_BA_cena_mesta_2_n

2019_BA_cena_mesta_3_n

 

2019_BA_cena_mesta_4_n

2019_BA_CenyMestaSumperka2018_1n

 

2019_BA_CenyMestaSumperka2018_2n

 

Mezinárodní soutěžní festival Blues Aperitiv 2019 zná vítěze

LETOS SE Z ÚSPĚCHU RADOVALO HNED PĚT KAPEL

Sedm bluesových kapel z Česka, Slovenska, Polska a Spojených států amerických v sobotu 9. března vystoupilo na pódiu DK Šumperk, kde se uskutečnil již jubilejní dvacátý ročník mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Porota i diváci hlasovali pro vítěze soutěžního klání a měli tak v rukách osud postupujících do hlavního programu 24. ročníku festivalu Blues Alive, který se letos koná od 14. do 16. listopadu.

Účinkující na soutěži vybrala porota z 30 přihlášených kapel podle zaslaných demosnímků.

V sobotu 9.3. pak finalisté předvedli to nejlepší z jejich repertoáru, což náležitě ocenila vedle publika také porota, v níž letos zasedli rozhlasový redaktor a hudební publicista Milan Tesař, polský promotér a vydavatel známého časopisu Twoj Blues Andrzej Matysik a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Porota se jednomyslně shodla, že letošní, dvacátý ročník Blues Aperitivu, byl kvalitativně zcela vyrovnaný a jeden z nejlepších za celou historii pořádání soutěže. Zvítězit a zahrát na listopadovém Blues Alive by si zasloužil každý ze sedmi účinkujících večera. Pravidla však jsou neúprosná a porota po mimořádně dlouhé diskusi zvolila postupující, kteří jsou zde uvedeni. Doufáme, že letošní Blues Aperitiv je signálem stále rostoucí kvality bluesové scény v České republice, na Slovensku a v Polsku a s velkými nadějemi vyhlížíme příští ročník,“ uvedl dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.


VÝSLEDKY BLUES APERITIV 2019

Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 14. - 16.11.2019) postupují:
Caramel Black (PL)
Beans & Bullets (SK)
Tony Bigmouth Pearson (SK)

Cena diváků:
Beans & Bullets (SK)

Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 17.11.2019) postupují:
Giedi Prime (CZ/USA)

Na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích postupuje:
Juraj Schweigert & The Groove Time (SK)


dalsi fota: 2019_plakat_blues_aperitiv_A2

 

Už jsou známi finalisté jubilejního 20. ročníku mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Gratulujeme!
Finálový večer se uskuteční v sobotu 9. března od 19 hodin v Domě kultury Šumperk.

Finalisté:

Caramel Black (PL)
Petr "Džetro" Ritzka (CZ)
Beans & Bullets (SK)
Blackberry Brothers (PL)
Tony Bigmouth Pearson (SK)
Juraj Schweigert & The Groove Time (SK)
Giedi Prime (CZ/USA)

Náhradníci:

The Peanuts (CZ)
Backsight (CZ)

 

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 5.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report5_nV poslední den v Memphisu nás zaměstnalo především sledování finále International Blues Challenge v Orpheum Theatre v těsném sousedství Beale Street (16 kapel, dvojic a sólistů po pětadvacetiminutových setech). Všechno šlo jako na drátkách, viděli jsme řadu velmi dobrých vystoupení. Mezi naše favority patřily kapely The Gabe Stillman Band (jejich leader, mladičký Gabe Stillman, si nakonec právem odnesl cenu pro nejlepšího kytaristu), dvojice Theresa Malenfant & Scott Medford (v kategorii sólo/duo skončili druzí) nebo Sammy Eubanks & The Work´in Class (druzí v kapelách). Sólovou kategorii nakonec vyhrál Jon Shain, mezi kapelami zvítězila rhythmadbluesová "mašina" Ms. Hy-C & Fresh Start. Zatímco se porota domlouvala na vítězích, publikum bavila hvězdná jamovací sestava, ve které se objevili mj. kytarista John Del Toro Richardson a Kenny Neal, basista Russell Jackson (mj. B.B. King), Tony Braunagel (mj. Robert Cray Band) a řada dalších vynikajících hudebníků. Krásnou a překvapivou tečkou sobotní noci byl opět jam session v klubu Rum Boogie Café, kde báječný slidekytarista a zpěvák Watermelon Slim křtil nové album, u čehož asistoval opět nezničitelný Bob Margolin (jeho již čtvrtá projamovaná noc v kuse), ale hlavně legendární Sherman Holmes, poslední stále žijící ze skvělého tria Holmes Brothers, které jsme viděli v Šumperku hned dvakrát. Do Memphisu si prý jen "zaskočil přes řeku" za starým kámošem Watermelon Slimem...

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 4.

dalsi fota: 2019_BA_report_4_n

A JE TO DOMA! Předávací ceremoniál proběhl krásně, měli jsme velký aplaus a nasbírali spoustu důležitých kontaktů. Hlediště ceremoniálu bylo z bluesového hlediska vysloveným summitem velkých osobností: cenu nám předával jeden z nejslavnějších bluesových publicistů Art Tipaldi, u vedlejšího stolu seděl zakladatel a majitel nejprestižnějšího bluesového hudebního vydavatelství Alligator Records Bruce Iglauer, u našeho stolu bývalý prezident The Blues Foundation Jay Sieleman a bezesporu nejlepší žijící slidekytaristka Rory Block. Máme velkou radost a děkujeme nejen The Blues Foundation, ale především všem lidem, kteří se na festivalu za těch 23 let podíleli i vám, návštěvníkům. Je to ocenění hlavně pro vás! (na snímku zleva dramaturg BA Ondřej Bezr, prezidentka The Blues Foundation Barbara Newman, booking manager BA Štěpán Suchochleb)

dalsi fota: 2019_BA_cena_report4B_n

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 3.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report3_nČtvrtek na International Blues Challenge v Memphisu byl pro výpravu Blues Alive opět ve znamení sledování jednoho vystoupení za druhým. Ze zajímavých kapel stojí za zmínku veteráni Peoria Rhythm Kings, naopak mladí střelci Darren Jay & The Delta Souls a hlavně talentovaná kytaristka, zpěvačka a výborná frontmanka našláplé kapely Meg Williams. Nenechali jsme si ujít ani druhé vystoupení Keithe Johnsona & The Big Muddy, kteří svoje včerejší kvality potvrdili. Po soutěžních vystoupeních jsme zakončili večer na už tradičním all stars jamu, jehož hostitelem byl Kenny Neal a zahrát si přišla mj. harmoniková a pěvecká legenda Bobby Rush, ale i mladý nadaný nevidomý "potěr". Zprávy z okamžiku s velkým "O" očekávejte zítra...

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 2.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report2_nDalší den výsadku Blues Alive na International Blues Challenge v Memphisu už probíhal plně ve znamení hudby. V osmnácti klubech na Beale Street vystoupilo během večera něco přes stovku soutěžících, kapel, dvojic i jednotlivců. Platí přísná pravidla, z nichž to nejdůležitější je, že nikdo nesmí překročit vymezený čas 25 minut. To je velmi dobrý limit jak pro muzikanty, kteří se snaží ze sebe za krátkou dobu vydat to nejlepší, tak i pro posluchače, kteří mají možnost slyšet hodně různé muziky. Nás zaujal například mladý kytarista Chris Yakopcic ze státu Ohio, hrající směs Delty a piedmontského stylu, vyhraná texaská kapela Mark May Band, a zvláště Keith Johnson & The Big Muddy s repertoárem ve stylu modernizovaného chicagského blues. Mimochodem, frontman Keith Johnson (na fotografii) je údajně prasynovcem Muddyho Waterse... Večer pro nás pak vyvrcholil na "all stars jamu" v našem oblíbeném klubu Rum Boogie Café, jehož hostitelem byl návštěvníkům Blues Alive dobře známý Nick Schnebelen se svou kapelou a jedním z jamujících další starý známý Bob Margolin. Setkali jsme se ale i s dalšími muzikanty, pro které už slovo "Šumperk" není pouhý jazykolam v nějaké divné řeči, třeba s kytaristou Robertem Kimbroughem (viz Blues Alive 2018) nebo saxofonistou Jimmym Carpenterem (na Blues Alive v minulosti doprovázel Waltera Wolfmana Washingtona a Mikea Zita). Podobně bohatý program nás čeká i ve čtvrtek.

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 1.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report1_nVýsadek Blues Alive na festivalu International Blues Challenge v Memphisu má za sebou první večer. Viděli jsme například zajímavého korejského bluesmana, říkajícího si Blues JR nebo velmi dobrý holandský The Dynamite Blues Band. Večer jsme zakončili na výborném jamu v zatím nejlepším klubu, které jsme na Beale Street navštívili, totiž v Rum Boogie Café. Už jsme se setkali a krátce si popovídali i s prezidentkou The Blues Foundation Barbarou Newman, kterou nejvíc potěšilo, že se na letácích k nadcházejícímu ročníku Blues Alive výrazně prezentujeme jako držitelé ceny Keeping The Blues Alive Award. Ta nám a dalším deseti letošním držitelům bude předána v pátek.

 

dalsi fota: 2019_BA_prevzeti_ceny

 

O mezinárodní soutěž Blues Aperitiv byl opět velký zájem


Také letos se mohli bluesmani přihlásit do mezinárodní soutěže Blues Aperitiv, která zaručuje minimálně dvěma vítězným kapelám účast v programu největší středoevropské přehlídky bluesové muziky Blues Alive, která se letos uskuteční v Šumperku od 14. do 16. listopadu.

„Součástí Blues Alive se neodlučitelně stal soutěžní festival, který hledá nové talenty v oblasti blues mezi kapelami po celé Evropě. Těší nás, že z původně ryze českého festivalu je akce mezinárodní. Dvěma souborům garantujeme postup na festival Blues Alive 2019, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury,“ uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí u diváků, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku.

„Ze všech přihlášených kapel bude vybrána sedmička postupujících a dva náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou naživo prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před návštěvníky akce,“ doplnil Rybička.

Termín pro jubilejní dvacátý ročník Blues Aperitivu je stanoven na sobotu 9. března. Festival se odehraje ve velkém sále DK Šumperk.

 

Seznam přihlášených – Blues Aperitiv 2019

NAXA PATCHI (SK/US) 
CHANGO (PL)
JOHN HAYLLOR (CZ)
BLACK PIN (PL)
ERIDU (CZ)
BLUE APPLE (CZ)
JURAJ SCHWEIGERT & THE GROOVE TIME (SK)
KAPLAN'S FRIENDS BLUES BAND (CZ)
THE BUTCHERS /SK/
FLY TOMORROW (CZ)
MATTIA MÜLLER & THE GERIATRIX (SK)
THE PEANUTS (CZ)
HOT B.B.Q. (USA, CZ, SK)
TONY BIGMOUTH PEARSON (SK)
BLACKBERRY BROTHERS (PL)
BEANS & BULLETS (SK)
BLACKJOB (PL)
EVA HALCZYN BLUES PROJECT (SK)
DOGGYBAG (CZ)
YANKE BLUES BAND (PL)
CROSSROAD (CZ)
GEORGE DYER BAND (PL)
THE BLUES PERSPECTIVE BAND (PL)
BLUEWINE (SK)
PETR "DŽETRO" RITZKA (CZ)
BACKSiGHT (CZ)
HER MEMORIES (SK)
BACK TO ROOTS (CZ)
GIEDI PRIME (CZ, USA)
CARAMEL BLACK (PL)

 

2019_BA_cena_mesta_1_n

 

2019_BA_cena_mesta_2_n

2019_BA_cena_mesta_3_n

 

2019_BA_cena_mesta_4_n

2019_BA_cena_mesta_3_n

 

2019_BA_cena_mesta_4_n

News

Informace o předprodeji

24. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive se uskuteční od 14. do 16. listopadu. Prodej vstupenek bude zahájen v červnu prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.

24.4.2019

Festival Blues Alive získal další ocenění

Přípravy letošního ročníku jsou v plném proudu

Více >

25.03.2019

Blues Alive pronikl do světové extraligy žánrových festivalů

Dramaturg pro MFD.

dalsi fota: 2019_BA_MFD_1_n

dalsi fota: 2019_BA_MFD_2_n

23.03.2019

ČRo - Vltava 6. února od 16 hodin

bude dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr hostem ČRo - Vltava. Bude mluvit o přebírání ceny Keeping The Blues Alive Award od organizace The Blues Foundation v americkém Memphisu.

31.01.2019

Česká televize

Rozhovor s dramaturgem Blues Alive Ondřejem Bezrem a Štěpánem Suchochlebem.

Studio 6

31.01.2019

Další ocenění pro festival Blues Alive

"Blues Top" je každoroční anketa čtenářů čtvrtletníku "Twój Blues".

twojblues.com

Více >

31.01.2019

MLADÁ FRONTA DNES

Blues Alive získal prestižní ocenění za propagaci žánru.

dalsi fota: 2019_BA_MfD_festival_nw

30.01.2019

LIDOVÉ NOVINY

Český festival Blues Alive obdržel cenu v Memphisu.

dalsi fota: 2019_BA_LN_memphis_nw

29.01.2019

Český festival Blues Alive

převzal v americkém Memphisu nejprestižnější bluesové ocenění

lidovky.cz

28.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 5.

dalsi fota: 2019_BA_ena_report5_n

Více >

27.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 4.

dalsi fota: 2019_BA_report4_n

Více >

26.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 3.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report3_n

Více >

25.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 2.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report2_n

Více >

24.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 1.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report1_n

Více >

23.11.2019

Jedeme si převzít cenu do Mempfisu

Nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 a Blues Alive.

dalsi fota: 2019_BA_prevzeti_ceny_n

21.01.2019

V říši bluesových divů

Časopis Headliner

18.01.2019