> English Version

Web navštívilo lidí:
498932

Echo Blues Alive 2011

 

Už poosmé budou 18. března šumperským Domem kultury znít „ozvěny“, totiž jednodenní přehlídka ECHO BLUES ALIVE, mladší bratříček listopadového mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. Jak bývá zvykem, pořadatelé pozvali především několik účinkujících, kteří už na větší podzimní akci v minulosti vystoupili a zaznamenali velký úspěch, ale také pozvali několik hostů, které pravidelní návštěvníci šumperských bluesových akcí dosud neviděli.

 

 

Paul Lamb & The King Snakes
dalsi fota: Paul Lamb & The Kingsnakes - photo Andrzej MatysikFenomenální britský harmonikář Paul Lamb poprvé koncertoval na BLUES ALIVE – samozřejmě v pozici jedné z hlavních hvězd – v roce 2009. Světovou bluesovou veřejností je se svou kapelou The King Snakes už léta považován za nejlepšího současného britského představitele svého žánru – a mnohokrát byl tento titul stvrzen i odbornými a posluchačskými výročními anketami. Britská bluesová scéna je dnes možná nenápadnější než v 60. letech, kdy do značné míry udávala rytmus světovému dění, nicméně stále se na ní pohybuje řada vynikajících osobností a kapel, mezi nimiž je skutečně tvrdý oříšek prosadit se do takové míry, jako se to povedlo právě Paulu Lambovi. Žák nikoho menšího než Sonnyho Terryho a dlouholetý sideman kdekoho, který se po britských i světových klubech a festivalech pohybuje přes třicet let, stojí svým způsobem hry kdesi mezi klasickým a moderním cítěním. Se svou dnes už dvougenerační kapelou (post sólového kytaristy zastává od roku 2007 Paulův syn Ryan Lamb) slaví na Ostrovech úspěchy už od začátku 90. let. Je mimořádně aktivní ve vydávání desek i koncertování. Lambovi The King Snakes jsou jednou z těch kapel, které nežijí od turné k turné. Jsou totiž na šňůře prakticky neustále.

 

 

 

Vladimír Mišík & ETC...
dalsi fota: 2011_Vladimir_MisikČeskou rockovou „legendu legend“ snad není třeba nikomu zvlášť představovat. Zpěvák se svými věrnými ETC... měl vloni velmi silný rok: vydal komerčně úspěšný box svých starších nahrávek Déja Vu a hlavně předložil fanouškům zcela nové album Ztracený podzim. To se stalo jednou ze zásadních položek loňské hudební produkce v Česku a recenzenty bylo jednohlasně označeno za jedno z nejlepších Mišíkových alb vůbec, což při vysoce nadprůměrné kvalitě celé zpěvákovy diskografie skutečně „zvoní“. Písničky z nového alba samozřejmě vplynuly i do koncertního Mišíkova repertoáru, kde jsou doplněny těmi nejoblíbenějšími hity z minula.

 

 

 

Janet Robin
dalsi fota: 2011_JanetRobin_PRfoto_2Vynikající kytaristka, zpěvačka a písničkářka Janet Robin se na kytaru začala učit již ve svých šesti letech u samotného Randyho Rhoadse od Ozzyho Osbourna. Ten ji kupodivu neučil metalové riffy z Ozzyho písniček, nýbrž především bluesové „fóry“ a dal jí tak potřebný grunt těch nejhlubších muzikantských kořenů. Záhy pak stála na pódiu jako členka kapely Lindseyho Buckinghama z Fleetwood Mac. Netrvalo dlouho a do své formace si mladou Janet pozvala i rocková písničkářka Meredith Brooks, která se v té době proslavila celosvětovým hitem Bitch. Během turné s Meredith Brooks si Janet Robin uvědomila, že už nechce být jen doprovodná kytaristka, a začala pracovat na své sólové kariéře. Dosud  natočila tři kritikou kladně přijatá alba a objevila se na nahrávkách a koncertech mnoha respektovaných hudebních osobností, jako jsou například Melissa Etheridge, Michelle Shocked či Garrison Starr. Janet Robin pro českou scénu objevila populární kapela November 2nd, která ji několikrát pozvala na společné turné. Naposledy to bylo vloni v květnu, kdy Janet Robin v Česku propagovala své album Everything Has Changed, které vznikalo v proslulém osobním studiu Johnnyho Cashe Cash Cabin a produkoval jej Cashův syn John Carter Cash s přispěním Cashova zvukaře Chucka Turnera a spoluhráčů „muže v černém“. Písně Janet Robin jsou osobitým mixem rocku, blues a country – a vzhledem k tomu, že z podobných kořenů vychází i hudba Mišíkových ETC..., kteří ji na šumperském koncertě doprovodí, bude se nepochybně jednat o velmi silný zážitek.

 

 

Luboš Andršt Blues Band
Snad nikdo nepochybuje o tom, že Luboš Andršt tvoří spolu s Radimem Hladíkem a Michalem Pavlíčkem „svatou trojici“ nejvýznamnějších českých kytaristů. V roce 2008 oslavil na samostatném velkém koncertě v rámci BLUES ALIVE své šedesáté narozeniny, na kterých vystoupila dlouhá řada hudebníků, kteří jej po celou muzikantskou kariéru provázeli nebo si jej „pouze“ váží: mj. Radim Hladík, Michal Prokop, Steve White, Jan Hrubý, Ondřej Konrád či Lukáš Martinek. Koncert byl zaznamenán filmovými kamerami a jeho vydání na vůbec prvním Andrštově DVD bude náležitě oslaveno právě v rámci bloku jeho Blues Bandu na ECHO BLUES ALIVE.

 

Louisiana Alley
Jedni z vítězů loňského BLUES APERITIVU, kteří s velkým úspěchem koncertovali i následně v listopadu na BLUES ALIVE, jsou seskupeni kolem amerického zpěváka a kytaristy Davida Gorea, bývalého frontmana známých The Cell, se kterými objel kus Evropy i USA a zahrál si před několika hvězdami světových jmen. Pro kapelu je příznačná směs energického a drsného elektrického blues rocku přes jižanské boogie až po nápadité a citlivé balady. Působivé a ostré vokály v jižanském stylu, kytarové dvojhlasy, hammondky a nekompromisně šlapající basa s bicími dodávají Louisiana Alley plný zvuk, který zvedl ze židlí už nejedno hlediště. To šumperské vloni nebylo výjimkou a lze předpokládat, že se situace bude opakovat.

 

 

Jiří Míža
dalsi fota: MizanMoravský keramik a všestranný muzikant s bohatou hráčskou minulostí v nejrůznějších žánrech je pravděpodobně jediný u nás, kdo se do hloubky zabývá tzv. piedmont blues, hudbou, vzniklou na východním pobřeží Spojených států. Nejde ovšem o kopii, nýbrž jen tvůrčí metodu, kterou aplikuje na ryze česká témata a vlastní písničky. Jakže se říká tomu, co skeptikové postrádají u „českého blues“? Autenticita? Tak té u Jiřího Míži najdete, kolik je vám libo.

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

Míra Kašpar
Podobným příkladem autentického českého bluesmana je i Míra Kašpar. Jeho někdejší kapela Walkin´ Blues Band zvítězila v BLUES APERITIVU. V současné době je možné Kašpara slyšet především jako frontmana formace Many More Blues Experience, hrající přímočaré elektrické blues, a kapely United Cans Unlimited, jež se pokouší hledat na naší scéně neobvyklou formou spojnice blues, psychedelie a elektroniky. Kašparovo sólové vystoupení na ECHO BLUES ALIVE bude tedy unikátní možností slyšet jeho písničky tak, jak vznikají „v kuchyni“ jeho venkovské usedlosti na Vysočině, které příznačně přezdívá Bluesiana.

 

 

 

News

Přihlášky do Blues Aperitivu

Od dnešního dne lze zaslat svou přihlášku do mezinárodní soutěže Blues Aperitiv, která se uskuteční v sobotu 11. září 2021. Uzávěrka přihlášek je 31.5.2021.

20.1.2021

Navrácení vstupenek

Pokud jste ještě nestihli vrátit zakoupené vstupeny na loňský ročník festivalu Blues Alive, po telefonické domluvě s paní Havlínovou na tel. +420 778 005 031 tak můžete učinit. Děkujeme.

6.1.2021

Finalisté mezinárodní soutěže Blues Aperitiv

Vzhledem ke stávající situaci budou ve finále Blues Aperitivu čtyři kapely: DIAPOSITIVE /PL/, FOXY MAMA, MO/FO CAT CLARION a THE PEANUTS /CZ/.

24.9.2020

Blues Aperitiv

dalsi fota: 2020_BA_plakat_A2_blues_aperitiv_II_nn

22.07.2020

Prodej vstupenek startuje 25.6. od 14 hodin

Prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.net a v předprodeji DK Šumperk.

dalsi fota: 2020_BA_permanentka_n

23.06.2020

Dramaturg šumperské přehlídky blues Ondřej Bezr nepřipouští, že by se festival letos nekonal

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_MFD

a 5 + 2

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_5+2

27.05.2020

Přípravy na 25. ročník festivalu

dalsi fota: 2020_BA_TZ_pripravy_na_25_rocnik_festivalu_n

12.05.2020

Blues Apertiv se nekoná

Náhradní termín bude oznámen.

10.03.2020

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 20.3.2021.

31.01.2020