> English Version

Web navštívilo lidí:
496022

Echo Blues Alive

FRANK MOREY
Už když na festivalu Blues Alive vystoupil v roce 2007 poprvé, stal se massachusettský   rodák Frank Morey miláčkem publika. Není divu, že od té doby jej pozvali různí festivaloví  a kluboví pořadatelé ještě několikrát. Při Moreyho poslechu nemohou alespoň průměrně  znalého hudebního fanouška nenapadnout jména tří velkých hlasů 20. století: Howlin´ Wolfa,  Toma Waitse a Captaina Beefhearta. Podobný chraplák, ale zároveň podobná výrazová šíře, v  níž jej dokáže uplatnit, staví Franka Moreyho – jakkoli zatím méně známého než jeho  předchůdci – do stejné řady. Nejde ale jen o návaznost hlasovou. Moreyho písně jsou  podobně temné a hrubé jako Wolfovy, mají malebnou hospodskou náladu jako Waitsovy a často  stejně nevyzpytatelnou stavbu a nadhled jako Beefheartovy. Morey není "čistý" a už vůbec  ne konzervativní bluesman, kromě jmenovaných bychom mezi jeho další potenciální učitele  mohli počítat třeba i Boba Dylana či Leonarda Cohena.

 

JACK CANNON BLUES BAND
V roce 2008 zvítězilo trio Jack Cannon v Blues Aperitivu coby precizně sehraná kapela,  věnující se akustickému blues. Jejich následné dvojí vystoupení na Blues Alive z nich  udělalo u nás zřejmě nejznámější - a rozhodně nejvíce aplaudovanou - maďarskou bluesovou  kapelu, což stvrdilo i další koncertování na více či méně souvisejících akcích (například  poznámí na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích). Na letošní Echo Blues  Alive ovšem přijíždí poněkud jiná kapela. Ačkoli se tři muzikanti v čele s soukačkářem  Györgyem Zoltaiem zdáli jako stvořeni pro své akustické nástroje, Šumperk letos obsadí pod  tímto názvem plně elektrifikovaný band. Což bude pro jejich fanoušky jistě velké  překvapení. Vlastně jediné, v čem zůstal kámen na kameni, je hráčská kvalita a mimořádně  invenční přístup k hudební materii, ať už pochází z vlastní dílny nebo od těch, kteří tady  byli před nimi.

 

GERALD CLARK
Tým kolem Blues Alive a souvisejících akcí se snaží rok po roce mapovat nejen aktuální  hudební scénu v tradičních bluesových zemích a ve státech sousedících s Českou republikou,  ale čas od času také přiváží zástupce bluesových scén více či méně exotických. jedním ze  zatím nejvzdálenějších koutů této planety k nám nyní přijíždí kytarista, zpěvák a  písničkář Gerald Clark. Přestože jeho jméno by nás klidně mohlo zavést třeba do USA nebo  Británie, ve skutečnosti je jeho nositel až z dalekého jihoafrického Johannesburgu. Patří  k předním představitelům tamní hudební scény a bývá dokonce označován za její  nejnaléhavější hlas. Na kontě má zatím tři alba. Jeho akustické album Sweepslag, nazpívané  v afrikánštině, bylo v roce 2009 nominováno na prestižní místní cenu SAMA (South African  Musicians and Artists) v kategorii nejlepší afrikánské alternativní album roku 2009. zatím  poslední Clarkovo album vyšlo před několika měsíci a jmenuje se Black Water. Na repertoáru  má Gerald Clark především vlastní písně, věnuje se ale i klasickým standardům z oblasti  amerického delta blues. Na bezmála měsíčním česko-slovenském turné, jehož zastávkou je i  vystoupení na Echo Blues Alive, jej doprovodí kapela, sestavená z prvoligových českých  hudebníků, kytaristy Lukáše Martinka, baskytaristy Lukáše Kytnara a bubeníka Romana Víchy.

 

KRAUSBERRY
"To bylo někdy v létě 1984. Skončil jsem u Intráka, který spolu se mnou vyhodil skoro  všechny. Takže to bylo docela snadný. Začali jsem zkoušet u Šimpanze (Ivana Dvořáka) a u  jeho bráchy Richarda ve sklepě jejich vilky v Praze Na Babě. Byla to spíš zábava a sranda  a nejdůležitější bylo posezení po zkouškách v hospodě, kde se všechno rozebíralo ještě  teoreticky... Občas jsme se hádali, občas někdo odešel, někdo jinej přišel, ale furt to  byla příjemná zábava. Pak přišel převrat a já jsem měl pocit, že se má chodit na Stouny a  Pink Floyd a Jethro Tull a tak. A že český kapely nikoho nemůžou zajímat. No a tak jsme v  roce 91 přestali hrát... Jednou jsem vezl Šmardu (Richarda Dvořáka) do Bunkru odkud jel  někam se Žlutým psem a tak mi to přišlo líto, že já nejezdím nikam. No a tak jsem pány  zase obvolal, dali jsme zkoušku, to bylo myslím v roce 95 a zase to začalo... Občas se  hádáme, občas někdo odejde, někdo jinej přijde, ale furt je to příjemná zábava." Tak  popisuje "dějiny" svojí skupiny sám její leader Martin Kraus. Není co dodat.

 

dalsi fota: 2013_Echo_A2_plakat_n 

 

 

News

Finalisté mezinárodní soutěže Blues Aperitiv

Vzhledem ke stávající situaci budou ve finále Blues Aperitivu čtyři kapely: DIAPOSITIVE /PL/, FOXY MAMA, MO/FO CAT CLARION a THE PEANUTS /CZ/.

24.9.2020

Blues Aperitiv

dalsi fota: 2020_BA_plakat_A2_blues_aperitiv_II_nn

22.07.2020

Prodej vstupenek startuje 25.6. od 14 hodin

Prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.net a v předprodeji DK Šumperk.

dalsi fota: 2020_BA_permanentka_n

23.06.2020

Dramaturg šumperské přehlídky blues Ondřej Bezr nepřipouští, že by se festival letos nekonal

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_MFD

a 5 + 2

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_5+2

27.05.2020

Přípravy na 25. ročník festivalu

dalsi fota: 2020_BA_TZ_pripravy_na_25_rocnik_festivalu_n

12.05.2020

Blues Apertiv se nekoná

Náhradní termín bude oznámen.

10.03.2020

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 20.3.2021.

31.01.2020