> English Version

Web navštívilo lidí:
484957

Blues Alive XXIII

O mezinárodní soutěž Blues Aperitiv byl opět velký zájem


Také letos se mohli bluesmani přihlásit do mezinárodní soutěže Blues Aperitiv, která zaručuje minimálně dvěma vítězným kapelám účast v programu největší středoevropské přehlídky bluesové muziky Blues Alive, která se letos uskuteční v Šumperku od 14. do 16. listopadu.

„Součástí Blues Alive se neodlučitelně stal soutěžní festival, který hledá nové talenty v oblasti blues mezi kapelami po celé Evropě. Těší nás, že z původně ryze českého festivalu je akce mezinárodní. Dvěma souborům garantujeme postup na festival Blues Alive 2019, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury,“ uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí u diváků, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku.

„Ze všech přihlášených kapel bude vybrána sedmička postupujících a dva náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou naživo prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před návštěvníky akce,“ doplnil Rybička.

Termín pro jubilejní dvacátý ročník Blues Aperitivu je stanoven na sobotu 9. března. Festival se odehraje ve velkém sále DK Šumperk.

 

Seznam přihlášených – Blues Aperitiv 2019

NAXA PATCHI (SK/US) 
CHANGO (PL)
JOHN HAYLLOR (CZ)
BLACK PIN (PL)
ERIDU (CZ)
BLUE APPLE (CZ)
JURAJ SCHWEIGERT & THE GROOVE TIME (SK)
KAPLAN'S FRIENDS BLUES BAND (CZ)
THE BUTCHERS /SK/
FLY TOMORROW (CZ)
MATTIA MÜLLER & THE GERIATRIX (SK)
THE PEANUTS (CZ)
HOT B.B.Q. (USA, CZ, SK)
TONY BIGMOUTH PEARSON (SK)
BLACKBERRY BROTHERS (PL)
BEANS & BULLETS (SK)
BLACKJOB (PL)
EVA HALCZYN BLUES PROJECT (SK)
DOGGYBAG (CZ)
YANKE BLUES BAND (PL)
CROSSROAD (CZ)
GEORGE DYER BAND (PL)
THE BLUES PERSPECTIVE BAND (PL)
BLUEWINE (SK)
PETR "DŽETRO" RITZKA (CZ)
BACKSiGHT (CZ)
HER MEMORIES (SK)
BACK TO ROOTS (CZ)
GIEDI PRIME (CZ, USA)
CARAMEL BLACK (PL)Festival Blues Alive v Šumperku získal nejprestižnější světové bluesové ocenění za dlouholetý přínos tomuto žánru


Šumperk, 15. listopadu - Jako vůbec první český držitel získal mezinárodní hudební festival Blues Alive, jehož dvacátý třetí ročník právě začíná v Šumperku, nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019. Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation, přední světová organizace, která se snaží o oceňování, uchovávání a propagaci blues.
dalsi fota: 2018_BA_Keeping_The_Blues_Alive_Award_n
“Vnímám to jako obrovské ocenění naší dlouholeté práce, kdy již dvacet tři let přivážíme do Šumperka velké hvězdy tohoto žánru. Zároveň je to odměna pro naše fanoušky, díky nimž je festival již několikátý rok beznadějně vyprodaný a kteří zde pak vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,” říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. “Keeping The Blues Alive Award představuje vrchol toho, co může v žánru blues získat ´nemuzikant´. Jde o obdobu Blues Music Award pro hudebníky a mezi její minulé držitele patří přední světové bluesové festivaly, vydavatelství, producenti či média a novináři,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v Memphisu 25. ledna 2019 v rámci 35. ročníku festivalu International Blues Challenge. Cenu Keeping The Blues Alive Award obdržely v minulosti například přehlídky New Orleans Jazz and Heritage Festival a Beale Street Music Festival, časopisy Living Blues Magazine a Rolling Stone, producenti Tom Hambridge (například Buddy Guy, J. L. Walker) a Jim Gaines (například Ana Popovic, Carlos Santana, Van Morrison) nebo vydavatelství Stony Plain a Alligator Records.

Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku je největší středoevropskou přehlídkou tohoto žánru. Festival vznikl v roce 1996. Za dobu své existence přivezl takové hvězdy jako Hubert Sumlin, Cephas & Wiggins, James Cotton, Johnny Winter, Shemekia Copeland, Otis Taylor, Warren Haynes, Kenny Wayne Shepherd či Jonny Lang. Spolupořádal take vůbec první koncert Buddyho Guye v roce 2018 v Praze. Letošní dvacátý třetí ročník šumperské přehlídky probíhá od 15. do 17. listopadu. K hlavním lákadlům patří americká písničkářka Joan Osborne s programem písní Boba Dylana, dále uznávaná americká kytaristka Ana Popovic, americký kytarista a držitel Grammy Joe Louis Walker, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues Fantastic Negrito, baptistický reverend a společenský aktivista Rev. Sekou, Tamikrest, Tuaregové z Mali, americký bluesrockový kytarista Rick Derringer a formace North Mississippi Blues Project složená z hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním historickém stylu.

Nadace Blues Foundation byla založena v roce 1980 v Memphisu. V současné chvíli čítá 4 100 jednotlivých členů a 200 přidružených místních bluesových společností, které zastupující dalších 50 000 fanoušků a profesionálů po celém světě. Nadaci řídí Správní rada, která se skládá z 25 členů. Cenu Keeping the Blues Alive uděluje každoročně “jedincům či organizacím, kteří významně přispěli světu blues”, a rozhoduje o ní panel významných profesionálů z tohoto oboru. Hlavním kritériem je dlouholetý přínos, který není omezen na konkrétní rok. 

Více informací:  https://blues.org/keeping-the-blues-alive-award/

 

Časový harmonogram Blues Alive

Čtvrtek 15.11.2018
19,00 - 19,20 Kiero Grande - foyer
19,20 - 19,40 Jan Fic
19,40 - 20,20 Luboš Andršt a Energit
20,30 - 21,30 Southern Avenue
21,40 - 22,40 Joan Osborne Sings the Songs of Bob Dylan
22,50 - 24,00 Ana Popovic
24,00 - Jam session - Pivnice Holba – Kiero Grande

Pátek 16.11.2018

H-Club:
14,00 - 15,00 Four in Blue
15,00 - 16,00 Kel do Nascimento

DK:
18,00 - 18,30 Forsal – foyer
18,30 - 19,10 King Bee
19,10 - 20,00 Rev. Sekou
20,00 - 20,30 Forsal – foyer
20,30 - 22,00 North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown and Robert Kimbrough
22,20 - 24,00 Joe Louis Walker
24,00 – jam session – Foyer DK – Forsal
24,00 – jam session – Pivnice Holba – King Bee

Sobota 17.11.2018
13,00 - 13,40 Mikoláš Chadima & Inrou
13,40 - 14,20 Svatopluk & Sváťa Karásek
14,20 - 15,00 ZVA 12-28 Band feat. Tomasz  Kruk

18,00 - 18,30 Silesian Hammond Group  – foyer
18,30 - 19,10 Mississippi Mixtape
19,20 - 20,00 Welch Ledbetter Connection
20,00 - 20,30 Silesian Hammond Group  – foyer
20,30 - 21,30 Tamikres
21,40 - 22,40 The Rick Derringer Band
22,50 - 24,00 Fantastic Negrito
24,00 – jam session – Foyer DK – Silesian Hammond Group
24,00 – jam session – Pivnice Holba – Mississippi Mixtape

 

Chcete si zahrát na Blues Alive XXIV. ?

Přihlaste se do soutěže Blues Aperitiv 2019!

Součástí festivalu Blues Alive se neodlučitelně stala mezinárodní soutěžní přehlídka, která hledá nové talenty v žánru blues mezi neprofesionálními kapelami bez ohledu na zemi původu.

Dvěma souborům garantujeme postup na Blues Alive 2019, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách.

Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než třem souborům! Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

Termín pro 20. ročník Blues Aperitivu je stanoven na sobotu 9. března 2019 od 19 h.
Festival se uskuteční ve velkém sále Domu kultury.


Podmínky zařazení do výběru:
Kapely, které mají zájem zúčastnit se festivalu, mohou zasílat přihlášky od tohoto okamžiku na adresu horakova@dksumperk.cz.

Uzávěrka přihlášek je 11. ledna 2019!!!


Přihláška musí obsahovat název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky kapely, webovou adresu, aktuální fotografii nejlépe v tiskové kvalitě (!), další informace o kapele a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty na členy kapely.

Zaslání demonahrávky je bezpodmínečně nutné pro základní výběr! Muzikanti mohou poslat buď klasické CD na adresu DK Šumperk a označit obálku heslem „Blues Aperitiv“, nebo demosnímek pošlou mailem jako MP3 (stačí 3 ukázky). Možné je také zaslat link na elektronický přehrávač.

Přihlásit se samozřejmě mohou i kapely, které absolvovaly Blues Aperitiv už v minulosti, ale na Blues Alive nepostoupily.

Ze všech přihlášených kapel bude vybráno 7 postupujících + 2 náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před diváky.

Důležité informace pro vybrané kapely:
Zvuková technika, základy bicích nástrojů a basový aparát budou jako vždy zajištěny, kapely si přivezou pouze nástrojovou aparaturu. Každá kapela bude mít na své vystoupení 30 minut včetně zvukových zkoušek. Pořadí kapel bude určeno losem. Pořadatel přispívá kapelám na cestovní náklady a zajišťuje ubytování. Ubytování zajistíme i pro kamarády v jejich režii, které si přivezete a předem ohlásíte.

 

Festival Blues Alive hlásí vyprodáno

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který se uskuteční od 15. do 17. listopadu 2018 v Šumperku, hlásí měsíc a půl před začátkem vyprodáno! Je to v naší historii úplně poprvé, kdy se vstupenky vyprodaly s takovým předstihem. Zájem fanoušků nás opravdu těší a děkujeme za velkou přízeň. Na tři hlavní večery vstupenky již vůbec nebudou, na doprovodné akce a menší koncerty bude zbytek lístků k zakoupení i na místě.

Blues Alive 2018 zahájí 15. listopadu kromě Joan Osborne a Any Popovic i oslava narozenin Luboše Andršta

Šumperk / Praha, 30. srpna - Kdo by se rád podíval na některý z hlavních koncertů mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive 2018 v Šumperku, musí si pospíšit. V současné chvíli zbývají vstupenky pouze na zahajovací večer 15. listopadu, kdy vystoupí americká písničkářka Joan Osborne s písněmi Boba Dylana, přední bluesová kytaristka Ana Popovic, držitelé Blues Music Award z Memphisu Southern Avenue a náš přední kytarista Luboš Andršt, který zde oslaví sedmdesátiny. Další dva hlavní večerní koncerty 16. a 17. listopadu jsou již vyprodané. Vstupenky na 15. listopadu jsou v prodeji na www.bluesalive.cz, kde najdou zájemci také kompletní program a více informací.

“Letošní ročník se ponese ve znamení amerického blues. Všechny hlavní hvězdy přijíždějí z USA,” říká na úvod ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. “Zároveň se letos na pódiu v Šumperku sejde historicky největší počet hudebníků, kteří získali nebo byli nominováni na Grammy nebo na prestižní ocenění Blues Music Awards,” dodává dramaturg Ondřej Bezr.

Hned první večer ve čtvrtek 15. listopadu bude pódium patřit především dvěma ženským bluesovým osobnostem: americká písničkářka Joan Osborne, jež má na kontě osm nominací na Grammy, přiveze do Šumperka koncertní program složený z nejznámějších písní Boba Dylana, které nazpívala na své poslední album. “Jak ukazují ale záznamy jejích vystoupení, nezapomíná ani v tomto projektu na svůj největší hit One of Us, který dodnes rozeznívá rozhlasové vlny,” doplňuje Ondřej Bezr. Ana Popovic, původem Srbka, která již dlouhá léta žije v USA, se stala vůbec první Evropankou nominovanou na Blues Music Awards. “Patří k velmi ceněným kytaristkám. Uznávají ji největší hráčské hvězdy blues i rocku,” dodává Ondřej Bezr. V rámci prvního večera vystoupí s kapelou Energit také náš přední kytarista Luboš Andršt, který zde oslaví sedmdesátiny a pokřtí knižní životopisný rozhovor s Ondřejem Bezrem. Zahajovací program doplní mladá soul-bluesová kapela z Memphisu Southern Avenue, jež za debutové album vydané na legendární značce Stax získala letos Blues Music Award v kategorii Album roku.

Druhý večer 16. listopadu se stanou návštěvníci Blues Alive svědky několika výjimečných vystoupení: Rev. Sekou je baptistický reverend a společenský aktivista, který zpívá hudbu na pomezí gospelu a blues. “Jeho poslední album In Times Like These s ním nahráli členové slavné kapely The North Mississippi Allstars,” líčí Ondřej Bezr. Speciálně pro Šumperk vznikl projekt North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough složený ze tří hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním folklorním stylu. “Jejich pozvání zprostředkoval brněnský muzikant Honza Švihálek z Hoochie Coochie Band a Band of Heysek, který se s nimi vloni seznámil při své ´bluesové pouti ´ do USA,” vysvětluje Ondřej Bezr. RL Boyce byl letos nominován na Grammy i na Blues Music Awards, Kenny Brown je místní kytarová hvězda, hrál se všemi dnes už nežijícími klasiky této oblasti v čele s RL Burnsidem, a Robert Kimbrough je syn legendárního Juniora Kimbrougha. Druhý hlavní večer pak zakončí Joe Louis Walker, který se na Blues Alive vrací po jedenácti letech. Kytarista s kořeny v 60. letech patří k žijícím legendám, je držitelem Grammy, jako mladík se přátelil s Jimim Hendrixem či Michaelem Bloomfieldem, od nichž pochytil první hráčské „triky“.

V sobotu 17. listopadu zahrají v Šumperku další držitelé Blues Music Awards nebo Grammy. Monster Mike Welch se stal podobně jako Kenny Wayne Shepherd nebo Jonny Lang kytarovou hvězdou již  jako teenager, na rozdíl od nich se stále drží čistého blues. V letošních Blues Music Awards získal se svou současnou kapelou Welch Ledbetter Connection cenu za Album roku v oblasti tradičního blues a měli v ohni dalších šest neproměněných želízek. Africké blues představí formace Tamikrest, Tuaregové z Mali. Bluesrockový kytarista Rick Derringer se proslavil hlavně po boku Johnnyho Wintera. “Je autorem jedné z nejslavnějších bluesrockových písní Rock´n´Roll Hoochie Koo, kterou proslavil právě Johnny Winter. Pravděpodobně ji tedy v Šumperku uslyšíme v autorském podání,” uvádí Ondřej Bezr. Fantastic Negrito, zpěvák a autor, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues, patří k těm, kteří určují, jakým směrem by se blues mohlo v současnosti vydat. Jeho velkým vzorem je Prince a v červnu mu vyjde nové album.

Hlavní program v Domě kultury tradičně doplní tematické odpoledne tentokrát s podtitulem Jak je neznáte (Mikoláš Chadima & Inrou, Svatopluk & Sváťa Karásek, ZVA 12-28 Band feat. Tomasz Kruk), koncerty v H-Clubu, projekce hudebního filmu i noční jam sessiony.

 

dalsi fota: 2018_BA_Plakat_A2_n

 

Joan Osborne zazpívá na Blues Alive 2018 písně Boba Dylana i hit One of Us


Šumperk / Praha, 22. května - Mezinárodní hudební festival Blues Alive představuje program letošního dvacátého třetího ročníku, který proběhne od 15. do 17. listopadu 2018 v Šumperku. K hlavním lákadlům patří americká písničkářka Joan Osborne, která se proslavila hitem One of Us a která přijede s programem písní Boba Dylana, dále uznávaná americká kytaristka Ana Popovic, americký kytarista a držitel Grammy Joe Louis Walker, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues Fantastic Negrito, baptistický reverend a společenský aktivista Rev. Sekou, Tamikrest, Tuaregové z Mali, americký bluesrockový kytarista Rick Derringer a formace North Mississippi Blues Project složená z hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním historickém stylu.

“Jak je vidět hned z úvodního výčtu, letošní ročník se ponese ve znamení amerického blues. Všechny hlavní hvězdy přijíždějí z USA,” říká na úvod ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. “Zároveň se letos na pódiu v Šumperku sejde historicky největší počet hudebníků, kteří získali nebo byli nominováni na Grammy nebo na prestižní ocenění Blues Music Awards,” dodává dramaturg Ondřej Bezr.

Hned první večer ve čtvrtek 15. listopadu bude pódium patřit především dvěma ženským bluesovým osobnostem: americká písničkářka dalsi fota: 2018_BA_joan_osborne_2_nJoan Osborne, jež má na kontě osm nominací na Grammy, přiveze do Šumperka koncertní program složený z nejznámějších písní Boba Dylana, které nazpívala na své poslední album. “Jak ukazují ale záznamy jejích vystoupení, nezapomíná ani v tomto projektu na svůj největší hit One of Us, který dodnes rozeznívá rozhlasové vlny,” doplňuje Ondřej Bezr. Ana Popovicdalsi fota: 2018_BA_Ana_Popovic_4_n, původem Srbka, která již dlouhá léta žije v USA, se stala vůbec první Evropankou nominovanou na Blues Music Awards. “Patří k velmi ceněným kytaristkám. Uznávají ji největší hráčské hvězdy blues i rocku,” dodává Ondřej Bezr. V rámci prvního večera vystoupí s kapelou Energit také náš přední kytarista Luboš Andršt, který zde oslaví sedmdesátiny a pokřtí knižní životopisný rozhovor s Ondřejem Bezrem. Zahajovací program doplní mladá soul-bluesová kapela z Memphisu Southern Avenue, jež za debutové album vydané na legendární značce Stax získala letos Blues Music Award v kategorii Album roku.
 
Druhý večer 16. listopadu se stanou návštěvníci Blues Alive svědky několika výjimečných vystoupení: Rev. Sekou je baptistický reverend a společenský aktivista, který zpívá hudbu na pomezí gospelu a blues. “Jeho poslední album In Times Like These s ním nahráli členové slavné kapely The North Mississippi Allstars,” líčí Ondřej Bezr. Speciálně pro Šumperk vznikl projekt North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough složený ze tří hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním folklorním stylu. “Jejich pozvání zprostředkoval brněnský muzikant Honza Švihálek z Hoochie Coochie Band a Band of Heysek, který se s nimi vloni seznámil při své ´bluesové pouti ´ do USA,” vysvětluje Ondřej Bezr. RL Boyce byl letos nominován na Grammy i na Blues Music Awards, Kenny Brown je místní kytarová hvězda, hrál se všemi dnes už nežijícími klasiky této oblasti v čele s RL Burnsidem, a Robert Kimbrough je syn legendárního Juniora Kimbrougha. Druhý hlavní večer pak zakončí Joe Louis Walker, který se na Blues Alive vrací po jedenácti letech. Kytarista s kořeny v 60. letech patří k žijícím legendám, je držitelem Grammy, jako mladík se přátelil s Jimim Hendrixem či Michaelem Bloomfieldem, od nichž pochytil první hráčské „triky“.

V sobotu 17. listopadu zahrají v Šumperku další držitelé Blues Music Awards nebo Grammy. Monster Mike Welch se stal podobně jako Kenny Wayne Shepherd nebo Jonny Lang kytarovou hvězdou již  jako teenager, na rozdíl od nich se stále drží čistého blues. V letošních Blues Music Awards získal se svou současnou kapelou Welch Ledbetter Connection cenu za Album roku v oblasti tradičního blues a měli v ohni dalších šest neproměněných želízek. Africké blues představí formace Tamikrest, Tuaregové z Mali. Bluesrockový kytarista Rick Derringer se proslavil hlavně po boku Johnnyho Wintera. “Je autorem jedné z nejslavnějších bluesrockových písní Rock´n´Roll Hoochie Koo, kterou proslavil právě Johnny Winter. Pravděpodobně ji tedy v Šumperku uslyšíme v autorském podání,” uvádí Ondřej Bezr.

dalsi fota: 2018_BA_Fantastic_Negrito_1_n

Fantastic Negrito, zpěvák a autor, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues, patří k těm, kteří určují, jakým směrem by se blues mohlo v současnosti vydat. Jeho velkým vzorem je Prince a v červnu mu vyjde nové album.

Hlavní program v Domě kultury tradičně doplní tematické odpoledne tentokrát s podtitulem Jak je neznáte (Mikoláš Chadima & Inrou, Svatopluk & Sváťa Karásek, ZVA 12-28 Band feat. Tomasz Kruk), koncerty v H-Clubu, projekce hudebního filmu i noční jam sessiony.
 

Vstupenky jsou v prodeji od 22. května 2018 na www.bluesalive.cz, kde najdou zájemci také kompletní program a více informací.

 

Program Blues Alive XXIII

1. hlavní koncert Čtvrtek 15.11. / 19:00 Velký sál Domu kultury Šumperk
Foyer: Kiero Grande /SK/   
Jan Fic /CZ/   
Luboš Andršt a Energit /CZ/   

Southern Avenue /USA/  

Joan Osborne Sings the Songs of Bob Dylan /USA/   
Ana Popovic /USA/   
Vstupné: 590 Kč

Jam session – 24:00

Pivnice Holba – Kiero Grande   

Pátek 16.11. / 14:00 H – Club Šumperk
Four in Blue /CZ/   
Kel do Nascimento /Brazílie, CZ/   
Vstupné: 140 Kč

2. hlavní koncert Pátek 16.11. / 18:00 Velký sál Domu kultury Šumperk
Foyer: Forsal /PL/   
King Bee /CZ/   
Rev. Sekou /USA/   
North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough /USA/   

Joe Louis Walker /USA/   
Vstupné: 570 Kč

Jam session – 24:00

Foyer Domu kultury: Forsal /PL/   
Pivnice Holba: King Bee /CZ/   

Sobota 17.11. / 11:00 Kino Oko Šumperk
Eric Clapton: Life In 12 Bars /film GB 2017, režie Lili Fini Zanuck/
Vstupné: 70 Kč

Sobota 18.11. / 13:00 Velký sál Domu kultury Šumperk, Tematické odpoledne Jak je neznáte
Mikoláš Chadima & Inrou /CZ/   
Svatopluk & Sváťa Karásek /CZ/   
ZVA 12-28 Band feat. Tomasz Kruk /SK, PL/   

3. hlavní koncert Sobota 17.11. / 18:00 Velký sál Domu kultury Šumperk

Foyer: Silesian Hammond Group /PL/   
Mississippi Mixtape /SK/   
Welch Ledbetter Connection /USA/   
Tamikrest /Mali/   
The Rick Derringer Band /USA/   

Fantastic Negrito /USA/   

Jam session – 24:00

Foyer Domu kultury: Silesian Hammond Group /PL/   
Pivnice Holba: Mississippi Mixtape /SK/

Vstupné: tematické odpoledne + 3. hlavní koncert - 670 Kč

Permanentka: 2. hlavní koncert, tematické odpoledne, 3. hlavní koncert + bonus CD - 890 Kč

Mezinárodní festival Blues Alive 2018 zahájí předprodej vstupenek

Šumperk / Praha, 10. května - Mezinárodní hudební festival Blues Alive, jehož 23. ročník se uskuteční od 15. do 17. listopadu 2018 v Domě kultury Šumperk a na dalších již tradičních místech ve městě, zveřejní kompletní program už v úterý 22. května ve 14 hodin. Zároveň v tuto dobu bude zahájen předprodej vstupenek na festivalovém webu www.bluesalive.cz a v pokladně Domu kultury Šumperk. Pořadatelé si pro návštěvníky u veřejnosti velmi oblíbené akce opět připravili skutečné hudební lahůdky, proto byste si tento festival rozhodně neměli nechat ujít.

Mezinárodní soutěžní festival Blues Aperitiv 2018 zná vítěze

LETOS SE Z ÚSPĚCHU RADOVALY HNED ČTYŘI KAPELY

Sedm bluesových kapel z Česka, Slovenska, Polska a Spojených států amerických v sobotu 10. března vystoupilo na pódiu DK Šumperk, kde se uskutečnil již devatenáctý ročník mezinárodní soutěže Blues Aperitiv.

Porota i diváci hlasovali pro vítěze soutěžního klání a měli tak v rukách osud postupujících do hlavního programu 23. ročníku festivalu Blues Alive, který se letos koná od 15. do 17. listopadu.

Účinkující na soutěži vybrala porota z 36 přihlášených kapel podle zaslaných demosnímků.

V sobotu 10.3. pak finalisté předvedli to nejlepší z jejich repertoáru, což náležitě ocenila vedle publika, které se dalo záhy do tance, také porota, v níž letos zasedli rozhlasový redaktor a hudební publicista Milan Tesař, polský promotér a vydavatel známého časopisu Twoj Blues Andrzej Matysik a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Porota neměla opět lehké rozhodování. Všechny kapely podaly excelentní výkon, proto hlavní vítězové jsou pro letošní rok hned tři. Nakonec se z výhry radovali polské skupiny Forsal a Silesian Hammond Group a slovenští zástupci Kiero Grande. S posledními jmenovanými se v listopadu znovu setkáme nejen v Šumperku na Blues Alive, ale doplní také program třetího hlavního večera Blues Alive v Chorzówě,“ uvedl dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Divácké hlasování bylo velmi vyrovnané. S náskokem několika hlasů se pak z vítězství radoval Jan Fic, který publiku představil svůj originální a autentický projev. Postoupit na podzimní Blues Alive by si zasloužili téměř všichni, všem by to na pódiu velkého festivalu slušelo. Bylo však nutno vybírat,“ dodal Ondřej Bezr.

Výsledky Blues Aperitiv 2018

Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 15. - 17.11.2018) postupují:

FORSAL /PL/
SILESIAN HAMMOND GROUP /PL/

KIERO GRANDE /SK/

 

Cena diváků:

JAN FIC /CZ/

 

Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 18.11.2018) postupují:

KIERO GRANDE /SK/


dalsi fota: 2018_BA_Aperitiv_A2_plakat

Finalisté 19. ročníku soutěže Blues Aperitiv jsou známi

Na začátku února vybrala odborná porota složená s hudebních publicistů, aktivních muzikantů a festivalových promotérů sedm skupin, které se mohou naživo představit v rámci finálového koncertu Blues Aperitiv v sobotu 10. března ve velkém sále DK Šumperk.

Do 19. ročníku soutěže Blues Aperitiv se přihlásilo 36 kapel z Česka, Slovenska, Polska a Spojených států amerických.

Letošní přihlášené kapely pokryly stylově široké spektrum hudby, spojené s blues (podobně, jako se o to snaží dramaturgie Blues Alive). Na rozdíl od minulých let zde nebyl nikdo "žánrově irelevantní", tedy žádná kapela z těch, které se hlásí na všechny festivaly bez ohledu na jejich zaměření. K pozitivům letošního ročníku patří i zřetelný důraz na vlastní autorskou tvorbu (byť bývá v některých případech doplňována převzatými skladbami),“ říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Naopak to nejzásadnější negativum se táhne vlastně celými dějinami Blues Aperitivu: mnohé z méně ostřílených kapel (pro které primárně je tento festival určen) mají evidentní problém s nahráváním ve studiu a zaslané nahrávky nejspíš přesně nevypovídají o jejich skutečných kvalitách. Ty může porota jen odhadovat a práci jí to logicky ztěžuje,“ uzavírá Ondřej Bezr.

Ze sedmi vybraných kapel vzejdou dva vítězové, kterým pořadatelé garantují místa v hlavním programu renomovaného festivalu Blues Alive, který se letos koná v termínu od 15. do 17. listopadu. Avšak zkušenost z minulých ročníků dává naději více než pouze dvěma souborům!

„I další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí v diváckém hlasování, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku,“ doplnil ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Finálový koncert soutěže Blues Aperitiv se uskuteční v sobotu 10. března v DK Šumperk od 19 hodin. Vstupné je 90 korun.

 

Postupující na finálový koncert Blues Aperitiv XIX.

DOBRÉ RÁNO BLUES BAND /CZ, USA/

FORSAL /PL/

SILESIAN HAMMOND GROUP /PL/

KIERO GRANDE /SK/

JAN FIC /CZ/

DOBROZDÁNÍ /CZ/

BIG CIGARS /SK/

News

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 27.3.2021.

31.01.2020