> English Version

Web navštívilo lidí:
492606

Blues Alive XX

dalsi fota: 2015_BA_980x210_banner

Zajímají nás Vaše fotografie z Blues Alive

Chcete mít trvale umístěné Vaše fotografie z festivalu Blues Alive ve fotogalerii na webu bluesalive.cz po boku oficiálních fotografů? Pokud ano, můžete nahrát libovolné množství fotografií právě zde.


Časový harmonogram 20. ročníku festivalu Blues Alive

Čtvrtek 12.11.2015

18,00 - 18,30  The Bladderstones - foyer DK

18,30 - 19,10  Jan Galach Band

19,20 - 20,00  The Record Company

20,00 - zahájení festivalu

20,10 - 20,40  The Bladderstones - foyer DK

20,40 - 22,20  Warren Haynes

23,00 - afterparty - Pivnice Holba - Martin Chik Blues Band

 

Pátek 13.11.2015

18,00 - 18,30  ZVA 12-28 - foyer DK

18,30 - 19,30  Ondřej Havelka a Melody Makers

19,40 - 20,40  Jiří Suchý

20,50 - 21,30  Bluesberry

21,30 - 22,00  ZVA 12-28 - foyer DK

22,00 - 22,50  Jan Spálený a ASPM

23,00 - 24, 00  Luboš Andršt Blues Band a Dani Robinson

24,00 - jam session - DK - zahájí ZVA 12-28

                                      - Pivnice Holba - zahájí The King Size Boogiemen

 

Sobota 14.11.2015

13,00 - 13,40  Jakub Kořínek

13,40 - 14,20  Jack Cannon

14,20 - 15,00  Przytula a Kruk

 

18,00 - 18,30  Marek Piowczyk Trio - foyer DK

18,30 - 19,10  Joanna Knitter Blues And Folk Connection

19,20 - 20,00  Roman Pokorný a Matyás Pribojszki

20,10 - 21,00  Peter Karp a Sue Foley Band

21,00 - 21,30  Marek Piowczyk - foyer DK

21,30 - 22,30  Studebaker John

22,40 - 24,00  Bob Margolin With Mike Sponza Band

24,00 - jam session - DK - zahájí Marek Piowczyk Trio

                                      - Pivnice Holba - zahájí Joanna Knitter

 

Festival Blues Alive v Šumperku slaví 20. výročí. Začíná již 12. listopadu

Šumperk / Praha, 9. listopadu - Největší středoevropská přehlídka blues, šumperský festival Blues Alive, slaví letos 20. výročí. Od 12. do 14. listopadu nabídne nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. “Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Festival zahájí 12. listopadu Warren Haynes, jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů, spoluhráč Erica Claptona, Dave Matthewse či bývalý člen Allman Brothers Band. “Warren Haynes přijede nejen do Šumperka, ale i do České republiky vůbec poprvé. Zahraje z nové sólové desky, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Se jménem Warrena Haynese jsou neodmyslitelně spojeny dvě kapely. Jednak zmínění Allman Brothers Band, do něhož nastoupil v reunionové fázi v roce 1989, a vydržel, s tříletou pauzou, až do loňského rozchodu. A potom jeho vlastní projekt Gov´t Mule, který založil v roce 1994. Mimořádně pracovitá kapela má na kontě dlouhou řadu nahrávek nejrůznějšího charakteru, proslulé jsou zejména dlouhé živáky z benefičních vánočních jamů, na nichž se objevují nejrůznější hosté, nebo si kapela vybírá k „přehrání“ rockovou klasiku, ať už jde o Rolling Stones nebo – možná trochu překvapivě – třeba o Pink Floyd. Warren Haynes odehraje nikoli zkrácený festivalový set, nýbrž plnohodnotný koncert.

V rámci druhého večera 13. listopadu čeští hudebníci jako Jiří Suchý, Ondřej Havelka s Melody Makers, Bluesberry, Luboš Andršt, Jan Spálený a ASPM nebo i slovenští ZVA 12-28 provedou diváky dějinami československého blues - od nejstaršího po současnost. Festival pak zakončí 14. listopadu muzikanti, kteří v Šumperku již vystoupili, ale nyní přijedou s novým programem či jinými kapelami - například Studebaker John nebo legenda blues a spoluhráč Muddyho Waterse Bob Margolin.

Tři hlavní večerní koncerty doplní řada dalších hudebních akcí: koncert v H-Clubu s Linwood Lee Taylor Triem z USA a českou kapelou Ladě, výjimečná pocta B. B. Kingovi Luboše Andršta s kapelou v Klášterním kostele, kde skladby legendy blues doplní i doprovodné slovo, tematické odpoledne, tentokrát s kapelami, které prošly soutěží Blues Aperitiv, noční jamy ve foyer kulturního domu a Pivnici Holba, projekce filmu The Blues Brothers v kině OKO a koncert pro školy. U tematického odpoledne s úspěšnými formacemi z Blues Aperitivu bylo z čeho vybírat. Ukazuje se, že soutěž není jen česká záležitost, jde o prestižní mezinárodní klání. Navíc zdejší úspěch zahraničním kapelám otevírá cestu k českému publiku,” dodává Ondřej Bezr.

Od 4. do 29. listopadu také jako součást oslav jubilejního ročníku probíhá v šumperské galerii Jiřího Jílka výstava fotografií nazvaná XX. výročí festivalu od jeho dvorních a pravidelných fotografů - Ivana Prokopa, Tomáše Turka, Jindřicha Oplta, Vojty Turka a dalších.

20. výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. “Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než 40 let, jsou tu k viděni dvacátníci. Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´, že se udržuje věkový průměr i po těch 20 letech,” uvažuje Ondřej Bezr. “Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.

V předvečer kulatého výročí 11. listopadu odvysílá ČT art záznam z loňského ročníku, reprízy pořadu budou k vidění na stejném programu 15. a 16. listopadu.

Vstupenky na hlavní koncerty ve čtvrtek, pátek a sobotu jsou již vyprodány. Zbývají poslední lístky na doprovodný program v Klášterním kostele, kině Oko a H-Clubu. Vstupenky lze objednávat na tel.: +420 583 214 279 denně od 14 do 18 hod. nebo zakoupit v předprodeji vstupenek Domu kultury ve stejných časech.

Zároveň se také rozběhlo přihlašování na 16. ročníku Blues Aperitivu, soutěže pro bluesové kapely, jejichž dva vítězové si zahrají na dalším ročníku hlavního festivalu. Blues Aperitiv 2016 proběhne 18. března a uzávěrka přihlášek je již 18. ledna.

 

Jubilejní Blues Alive zahájí americký kytarista Warren Haynes, spoluhráč Erica Claptona či Davea Matthewse

Šumperk / Praha, 22. října - Jubilejní 20. ročník festivalu Blues Alive zahájí 12. listopadu v šumperském Domě kultury Warren Haynes, jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů, spoluhráč Erica Claptona, Dave Matthewse či bývalý člen Allman Brothers Band. “Warren Haynes přijede nejen do Šumperka, ale i do České republiky vůbec poprvé. Zahraje z nové sólové desky, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Zároveň jde o jediný z hlavních večerních koncertů, na který ještě zbývají vstupenky. “Permanentky i vstupenky na hlavní koncerty v Domě kultury v pátek a sobotu jsou již vyprodány, kromě Warrena Haynese zbývají lístky pouze na menší koncerty v H-Clubu nebo v Klášterním kostele,” říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. “Je to poprvé v historii festivalu, kdy je takto dopředu vyprodáno,” zdůrazňuje. Zbývající vstupenky jsou v prodeji v pokladně Domu kultury ve všední dny od 14 do 18 hod., tel.: 583 214 279. Zároveň se také rozběhlo přihlašování na 16. ročníku Blues Aperitivu, soutěže pro bluesové kapely, jejichž dva vítězové si zahrají na dalším ročníku hlavního festivalu. Blues Aperitiv 2016 proběhne 18. března a uzávěrka přihlášek je již 18. ledna.

Blues Alive letos při svém 20. výročí nabídne od 12. do 14. listopadu nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. “Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” uvádí Ondřej Bezr.

Warren Haynes, hlavní hvězda letošního dvacátého ročníku Blues Alive, je bez nadsázky jedním z nejsledovanějších kytaristů amerického kontinentu. S jeho jménem jsou neodmyslitelně spojeny dvě kapely. Jednak Allman Brothers Band, do něhož nastoupil v reunionové fázi v roce 1989 a vydržel, s tříletou pauzou, až do loňského rozchodu. A potom jeho vlastní projekt Gov´t Mule, který založil v roce 1994. Mimořádně pracovitá kapela má na kontě dlouhou řadu nahrávek nejrůznějšího charakteru, proslulé jsou zejména dlouhé živáky z benefičních vánočních jamů, na nichž se objevují nejrůznější hosté, nebo si kapela vybírá k „přehrání“ rockovou klasiku, ať už jde o Rolling Stones nebo – možná trochu překvapivě – třeba o Pink Floyd. “Každopádně všem těmhle projektům vládne Haynesova v podstatě dokonalá kytara a na bravurního instrumentalistu i až nečekaně skvělý pěvecký projev. Obojí lze samozřejmě nalézt i u Haynesovy sólové tvorby, z níž vyniká zejména členité Man In Motion (2011) a samozřejmě i letošní novinka Ashes & Dust,” doplňuje Ondřej Bezr. Warren Haynes přijíždí nejen na Blues Alive, ale do České republiky vůbec poprvé. Odehraje nikoli zkrácený festivalový set, nýbrž plnohodnotný koncert, tak jak si to on ve své pozici i jeho čeští fanoušci zaslouží.

V rámci druhého, již vyprodaného, večera 13. listopadu čeští hudebníci jako Jiří Suchý, Ondřej Havelka s Melody Makers, Bluesberry, Luboš Andršt, Jan Spálený a ASPM nebo i slovenští ZVA 12-28 provedou diváky dějinami československého blues - od nejstaršího po současnost. Festival pak zakončí 14. listopadu muzikanti, kteří v Šumperku již vystoupili, ale nyní přijedou s novým programem či jinými kapelami - například Studebaker John nebo legenda blues a spoluhráč Muddyho Waterse Bob Margolin.

Tři hlavní večerní koncerty doplní řada dalších hudebních akcí: koncert v H-Clubu s Linwood Lee Taylor Triem z USA a českou kapelou Ladě, výjimečná pocta B. B. Kingovi Luboše Andršta s kapelou v Klášterním kostele, kde skladby legendy blues doplní i doprovodné slovo, tematické odpoledne, tentokrát s kapelami, které prošly soutěží Blues Aperitiv, noční jamy ve foyer kulturního domu a Pivnici Holba, projekce filmu The Blues Brothers v kině OKO a koncert pro školy. U tematického odpoledne s úspěšnými formacemi z Blues Aperitivu bylo z čeho vybírat. Ukazuje se, že soutěž není jen česká záležitost, jde o prestižní mezinárodní klání. Navíc zdejší úspěch zahraničním kapelám otevírá cestu k českému publiku,” dodává Ondřej Bezr.

Od 4. do 29. listopadu také jako součást oslav jubilejního ročníku probíhá v šumperské galerii Jiřího Jílka výstava fotografií nazvaná XX. výročí festivalu od jeho dvorních a pravidelných fotografů - Ivana Prokopa, Tomáše Turka, Jindřicha Oplta, Vojty Turka a dalších.

20. výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. “Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než 40 let, jsou tu k viděni dvacátníci. Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´, že se udržuje věkový průměr i po těch 20 letech,” uvažuje Ondřej Bezr. “Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.

V předvečer kulatého výročí 11. listopadu odvysílá ČT art záznam z loňského ročníku, reprízy pořadu budou k vidění na stejném programu 15. a 16. listopadu.

 


Chcete si zahrát na Blues Alive XXI.? Přihlaste se do soutěže Blues Aperitiv 2016!

Součástí festivalu Blues Alive se neodlučitelně stala mezinárodní soutěžní přehlídka, která hledá nové talenty v žánru blues mezi neprofesionálními kapelami bez ohledu na zemi původu.

Dvěma souborům garantujeme postup na Blues Alive 2016, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách.

Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než třem souborům! Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiným českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.


Termín pro 16. ročník Blues Aperitivu je stanoven na pátek 18. března 2016 od 19 h. Festival se uskuteční ve velkém sále Domu kultury.

Podmínky zařazení do výběru:
Kapely, které mají zájem zúčastnit se festivalu, mohou zasílat přihlášky od tohoto okamžiku na adresu horakova@dksumperk.cz.

Uzávěrka přihlášek je letos už 18. ledna 2016!!!

Přihláška musí obsahovat název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky kapely, webovou adresu, aktuální fotografii nejlépe v tiskové kvalitě (!), další informace o kapele a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty na členy kapely.

Zaslání demonahrávky je bezpodmínečně nutné pro základní výběr! Muzikanti mohou poslat buď klasické CD na adresu DK Šumperk a označit obálku heslem „Blues Aperitiv“, nebo demosnímek pošlou mailem jako MP3 (stačí 3 ukázky). Možné je také zaslat link na elektronický přehrávač.

Přihlásit se samozřejmě mohou i kapely, které absolvovaly Blues Aperitiv už v minulosti, ale na Blues Alive nepostoupily. NA APERITIV SE MOHOU HLÁSIT TAKÉ KAPELY, KTERÉ V MINULOSTI JIŽ POSTOUPILY A CHTĚJÍ ZKUSIT ŠTĚSTÍ ZNOVU!

Ze všech přihlášených kapel bude vybráno 7 postupujících + 2 náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před diváky.

Důležité informace pro vybrané kapely:
Zvuková technika, základy bicích nástrojů a basový aparát budou jako vždy zajištěny, kapely si přivezou pouze nástrojovou aparaturu. Každá kapela bude mít na své vystoupení 40 minut včetně zvukových zkoušek. Pořadí kapel bude určeno losem. Pořadatel přispívá kapelám na cestovní náklady a zajišťuje ubytování. Ubytování zajistíme i pro kamarády v jejich režii, které si přivezete a předem ohlásíte.


Blues Alive slaví 20let! S dějinami československého blues i s jedním z nejrespektovanějších amerických kytaristů Warrenem Haynesem

Šumperk / Praha, 14. září - Největší středoevropská přehlídka blues, šumperský festival Blues Alive, slaví letos 20. výročí. Od 12. do 14. listopadu nabídne nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. “Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička. Hvězdou toho prvního je jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů Warren Haynes, který zahraje plnohodnotný nezkrácený koncert. V rámci druhého večera čeští hudebníci jako Jiří Suchý, Ondřej Havelka s Melody Makers, Bluesberry, Luboš Andršt, Jan Spálený a ASPM nebo i slovenští ZVA 12-28 provedou diváky dějinami československého blues - od nejstaršího po současnost. Festival pak zakončí muzikanti, kteří v Šumperku již vystoupili, ale nyní přijedou s novým programem či jinými kapelami - například Studebaker John nebo legenda blues a spoluhráč Muddyho Waterse Bob Margolin. Více informací o celém programu na www.bluesalive.cz, vstupenky jsou již nyní v prodeji na uvedených webových stránkách.

Hlavní hvězdou prvního večera 12. listopadu v šumperském Domě kultury se stane Warren Haynes. Jeden z nejrespektovanějších amerických kytaristů odehraje samostatný plnohodnotný koncert, jako předkapely vystoupí Jan Galach Band z Polska a The Record Company z USA. “Warren Haynes hrál s velkými hvězdami jako Eric Clapton nebo Dave Matthews Band, byl také členem Allman Brothers Band. Do Šumperka přijede s novou sólovou deskou, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Koncepce druhého večera - představit naživo dějiny československého blues od raných začátků - mě napadla již loni,” říká na úvod k programu pátku 13. listopadu Ondřej Bezr. Večer zahájí ZVA 12-28 ze Slovenska. Ondřej Havelka s Melody Makers, jedna z nejpočetnějších kapel historie Blues Alive, zahraje staré americké bluesové a swingové skladby. “Svůj program přizpůsobí našemu žánrovému zaměření,” doplňuje Ondřej Bezr. Jako spojnice swingu s rock´n´rollem a divadly 60. let se představí Jiří Suchý s kapelou, autor řady bluesových skladeb, které ovlivnily celou českou hudební scénu. K ortodoxnímu blues zavede posluchače nejstarší tuzemská, dosud fungující, bluesová formace Bluesberry. Následovat bude zřejmě nejoriginálnější autor českého blues Jan Spálený s ASPM a na závěr vystoupí nejslavnější český bluesový kytarista Luboš Andršt s Blues Bandem a zvláštním hostem, americkým kytaristou a zpěvákem Danim Robinsonem. “Na něm ukážeme, jak čeští bluesmani spolupracují se zahraničím,” dodává Ondřej Bezr.

V sobotu 14. listopadu zopakujeme po pěti letech koncept tzv. Retro Blues Alive, kdy většina účinkujících v Šumperku již hrála, ale letos je představíme s novými kapelami nebo čerstvým programem,” uvádí Ondřej Bezr. V roli hlavní hvězdy přijede bluesová legenda Bob Margolin, tentokrát s italskou kapelou Mike Sponza Band. “Na jeho příkladu je vidět, že blues již není pouze americká záležitost, že jde o globální fenomén,” doplňuje Bezr. Syrové chicagské blues zastoupí Studebaker John, vystoupení před ním svede dohromady americkou kytaristku a zpěvačku Sue Foley se zpěvákem Peterem Karpem. Z dalších koncertů tento večer stojí určitě za zmínku například spojení nejslavnějšího maďarského harmonikáře Mátyáse Pribojszkého s vynikajícím českým kytaristou Romanem Pokorným.

Tři hlavní večerní koncerty doplní řada dalších hudebních akcí: koncert v H-Clubu s Linwood Lee Taylor Triem z USA a českou kapelou Ladě, výjimečná pocta B. B. Kingovi Luboše Andršta s kapelou v Klášterním kostelu, kde skladby legendy blues doplní i doprovodné slovo, tematické odpoledne, tentokrát s kapelami, které prošly soutěží Blues Aperitiv, noční jamy ve foyer kulturního domu a Pivnici Holba, projekce filmu The Blues Brothers v kině OKO a koncert pro školy. U tematického odpoledne s úspěšnými formacemi z Blues Aperitivu bylo z čeho vybírat. Ukazuje se, že soutěž není jen česká záležitost, jde o prestižní mezinárodní klání. Navíc zdejší úspěch zahraničním kapelám otevírá cestu k českému publiku,” dodává Ondřej Bezr.

20. výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. “Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než 40 let, jsou tu k viděni dvacátníci. Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´, že se udržuje věkový průměr i po těch 20 letech,” uvažuje Ondřej Bezr. “Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.

Vstupenky jsou k dostání v cenách od 80 do 570 Kč, v prodeji je také permanentka. Letos speciálně k 20. výročí získají ti, kteří si pořídí permanentku, jako bonus nejen CD se záznamem z loňského ročníku, ale navíc CD s průřezem 20 let Blues Alive.

Přesný program a více informací na www.bluesalive.cz.

 

 

Premiéra pořadu Blues Alive 2014 na České televizi

I letos se dočkáte záznamu od České televize z veřejností oblíbeného festivalu Blues Alive. Zavzpomínat na bluesové hvězdy, které vystoupily na tomto festivalu v roce 2014, můžete ve středu 11. listopadu od 21:45 na ČT art. Reprízy pořadu pak budou v neděli 15.11. od 23:35 a v pondělí 16.11. od 1:30 opět na ČT art. Více informací naleznete na oficiálních stránkách České televize.

 

 

Blues Alive oslaví dvacetiny ve velkém. Přijede i Warren Haynes

Jeden z nejsledovanějších amerických kytaristů současnosti Warren Haynes bude hlavní hvězdou jubilejního dvacátého ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive, který se uskuteční 12. - 14.listopadu v Šumperku

idnes.cz

 

dalsi fota: 2015_BA_A1_plakat_hlavni-Z

 

 

XX. ročník Blues Alive - fotografická soutěž

 
Sedmičlená porota uzavřela své hlasování a vybrala osm fotografií, které její členové považovali za nejlepší. Těchto osm fotografií bude zařazeno mezi fotografie, které budou tvořit výstavu k XX. výročí festivalu Blues Alive v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku.
Děkujeme všem fotografům, kteří do soutěže zaslali své fotografie. Celkem se sešlo 39 fotografií.
Přejeme Vám všem skvělé hudební a výtvarné zážitky a fotografům navíc dobré světlo.   

www.fotogalerie.cz

Za porotu,

Ivan Prokop

 

Mezinárodní soutěžní festival Blues Aperitiv 2015 zná vítěze

LETOS SE Z ÚSPĚCHU RADOVALY HNED ČTYŘI KAPELY

Sedm bluesových kapel z Česka, Slovenska, Polska i Běloruska v sobotu 21. března vystoupilo na pódiu DK Šumperk, kde se uskutečnil šestnáctý ročník soutěžní přehlídky Blues Aperitiv.
Porota i diváci hlasovali pro vítěze soutěžního klání a měli tak v rukách osud postupujících do hlavního programu jubilejního 20. ročníku podzimního festivalu Blues Alive.

Účinkující na soutěži vybrali pořadatelé z čtyřiaatřiceti přihlášených kapel podle zaslaných demosnímků.
Uplynulou sobotu pak finalisté předvedli to nejlepší z jejich repertoáru, což náležitě ocenila nejen porota, ale i přítomní diváci, kteří se záhy dali do tance.

„Porota neměla opravdu lehké rozhodování. Všechny kapely podaly dobrý výkon, ale bohužel hlavní vítězové mohou být pouze dva. Nakonec se z výhry radoval polský trojlístek Marek Piowczyk Trio a čeští zástupci The Bladderstones, se kterými se v listopadu znovu setkáme v Šumperku na Blues Alive. Program třetího hlavního večera Blues Alive v Chorzówě pak doplní slovenská kapela Juraj Schweigert & The Groove Time,“ uvedl ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička.
„Čtvrtou postupující kapelou na Blues Alive je Martin Chik Blues Band z Česka, která o pouhé dva hlasy vyhrála divácké hlasování,“ dodal Vladimír Rybička.

VÝSLEDKY BLUES APERITIV 2015


Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 12.-14. 11. 2015) postupují:
The Bladderstones /CZ/
Marek Piowczyk Trio /PL/


Cena diváků:
Martin Chik Blues Band /CZ/

Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 15. 11. 2015) postupují: 
Juraj Schweigert & The Groove Time /SK/

 

dalsi fota: 2015_Aperitiv_Plakat_A2

 

 

Poláci Blues Alive zbožňují, už zase ho pasovali na událost roku


CHORZÓW, ŠUMPERK – Předloni první, minulý rok druhý a letos opět první. Takto parádně si vede šumperský festival Blues Alive v prestižní anketě TOP Blues, kterou vyhlašuje nejčtenější středoevropský časopis věnovaný bluesové muzice Twój Blues.

Festival Blues Alive letos opět vyhrál v kategorii Světová událost roku 2014. Se značným odstupem za ním skončily takové akce jako jsou festivaly v Chicagu či Memphisu.

„Zpráva z Polska nás velmi překvapila a potěšila, zvláště proto, že o výsledcích ankety TOP Blues rozhodují sami čtenáři časopisu Twój Blues a o Polácích je známo, že bluesové muzice rozumí,“ říká s úsměvem ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Výsledky ankety TOP Blues vyhlásil časopis o uplynulém víkendu a slavnostní předávání cen se odehraje v dubnu v kulturním domě v Chorzówě.

Devatenáctý ročník festivalu Blues Alive se uskutečnil v polovině listopadu loňského roku, zahrály na něm hvězdy jako John Németh, Otis Taylor či bratři Morganfieldové a stejně jako v uplynulých letech bylo hlediště zcela vyprodané.

Více o výsledcích Top Blues 2014:
www.twojblues.com

 


O soutěž Blues Aperitiv byl rekordní zájem


Do boje o jubilejní Blues Alive postoupili i Bělorusové

Do 16. ročníku soutěže Blues Aperitiv se přihlásilo 34 kapel z Polska, Rakouska, Běloruska, Slovenska a Česka.

Finálový koncert soutěže Blues Aperitiv se uskuteční v sobotu 21. března v DK Šumperk od 19 hodin. Vstupné je 90 korun.

Postupující na finálový koncert Blues Aperitiv XVI.


THE ROAD DOGS /BELARUS/
JURAJ SCHWEIGERT & THE GROOVE TIME /SK/
THE WEATHERMAKERS /CZ/
MILAN KONFRÁTER BLUES BAND /SK/
MARTIN CHIK BLUES BAND /CZ/
MAREK PIOWCZYK TRIO /PL/
THE BLADDERSTONES /CZ/

Náhradníci:
QMFE /SK/
BANDABAND /CZ/

 

Seznam přihlášených na BLUES APERITIV 2015

EAST BEAT  /SK/

FISH & FISH /CZ/

SHOE LACES /PL/

RASŤO SAMEK /SK/

MECLOPIN-BAND /CZ/

THE ROAD DOGS (BELARUS)

JAW RAW /PL/

THE TUMBLIN’ BLUES BAND /AUS/

JURAJ SCHWEIGERT  & THE GROOVE TIME /SK/

THE WEATHERMAKERS /CZ/

KUŚ & WYDRO /PL/

QMFE /SK/

LETROUROU /CZ/

AKELEK BLUESBAND /SK/

BEANS & BULLETS /SK/

STREMPEK BAND /SK/

DRUNK LAMB /PL/

TATLO QUARTET /CZ/

UNION FAN /CZ/

MASNA /CZ/

MILAN KONFRÁTER BLUES BAND /SK/

KHYR BROTHERS /CZ/

BANDABAND /CZ/

ASH'N'BECHER /PL/

OCTOPUS /SK/

MANFREDI & JOHNSON /PL/

MARTIN CHIK BLUES BAND /CZ/

KAMAŠNE /CZ/

ZAJIC COMPANY /CZ/

JIŘÍ MARŠÍČEK TRIO /CZ/

VORASBAND /CZ/

MAREK PIOWCZYK TRIO /PL/

THE BLADDERSTONES /CZ/

BLUESQUARE /CZ/

 


dalsi fota: 2014_Fotosoutez_XX

 

Festival Blues Alive dává šanci amatérským i profesionálním fotografům stát se součástí programu chystaného dvacátého ročníku mezinárodní bluesové přehlídky, který se uskuteční ve dnech 12.-14. listopadu 2015.

„V souvislosti s přípravou jubilejního ročníku Blues Alive vyhlašujeme soutěž pro fotografy, kteří v průběhu uplynulých dvaceti let fotografovali dění na festivalu. Přihlásit se do soutěže mohou jendoduše, stačí, když nám pošlou náhledy svých tří fotografií, které považují za nejlepší,“ uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička a dodal, že možnost poslat snímky skončí na konci února.

Následně porota ve složení Vladimír Rybička (ředitel festivalu BA), Ondřej Bezr (dramaturg festivalu BA), Tomáš Turek (fotograf festivalu BA, fotoeditor EURO), Ivan Prokop (fotograf festivalu BA), Tomáš Novák (fotograf, Art Director EURO), Hynek Glos (fotograf) a Martin Pinkas (fotograf) vybere ze zaslaných fotografií ty, které bude považovat za nejlepší a ty budou následně zařazeny do kolekce snímků, jenž budou tvořit výstavu k 20. výročí festivalu Blues Alive. Tato monotematická výstava bude k vidění během celého listopadu v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku.

Podrobné informace včetně formuláře na zaslání fotografií a přihlášení se do soutěže najdou zájemci přímo na hlavní straně webových stránek www.bluesalive.cz.


News

Blues Aperitiv

dalsi fota: 2020_BA_plakat_A2_blues_aperitiv_II_nn

22.07.2020

Prodej vstupenek startuje 25.6. od 14 hodin

Prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.net a v předprodeji DK Šumperk.

dalsi fota: 2020_BA_permanentka_n

23.06.2020

Dramaturg šumperské přehlídky blues Ondřej Bezr nepřipouští, že by se festival letos nekonal

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_MFD

a 5 + 2

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_5+2

27.05.2020

Přípravy na 25. ročník festivalu

dalsi fota: 2020_BA_TZ_pripravy_na_25_rocnik_festivalu_n

12.05.2020

Blues Apertiv se nekoná

Náhradní termín bude oznámen.

10.03.2020

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 20.3.2021.

31.01.2020