> English Version

Web navštívilo lidí:
474552

Blues Alive XVIII

dalsi fota: 2013_BA_A1_plakat_v

 

 

dalsi fota: 2013_BA_Walter_Wolfman_Washington_n
dalsi fota: 2013_BA_EARL_THOMAS1_n
dalsi fota: 2013_BA_Tere_Estrada_n


Festival Blues Alive bude letos ve znamení New Orleans a foukačkářů

Foukací harmonika je vedle kytary nejstylovějším nástrojem bluesové muziky. Osmnáctý ročník festivalu Blues Alive, který proběhne v Šumperku 14. – 16. listopadu, představí hned tři světové mistry tohoto nástroje. Hlavní hvězdou pak bude neworleanský kytarista Walter Wolfman Washington.
 
"Walter Wolfman Washington je jedním z umělců, kterého máme na seznamu těch, které bychom rádi na Blues Alive někdy přivítali, nejdéle. Dramaturg festivalu viděl jeho vystoupení už před sedmnáctiletyv zahraničí a byl z něj tak nadšen, že jsme se jej každoročně snažili dovézt. Teprve letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento 'dluh' budeme moci odškrtnout," řekl ředitel festivalu Vladimír Rybička.
 
Walter Wolfman Washington je kytarista a zpěvák, jeden z největších současných představitelů specifické neworleanské větve blues, rhythm'n'blues a funky. Letos sedmdesátiletý muzikantlétavedl kapelu slavného zpěváka Johnnyho Adamse, v 70. letech založil kapelu The Roadmasters, se kterou koncertuje dodnes.

Washington vydal řadu alb na prestižních labelech jako je Rounder nebo Point Blank. V současné době je považován za neworleanské "rodinné stříbro". V tamních respektovaných cenách Big Easy letoszískalocenění za celoživotní hudební přínos a neworleanský primátor C. Ray Nagin dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona. Jeho vystoupením festival vyvrcholí v sobotu 16. listopadu.
 
Linií, která propojí oba hlavní večerní koncerty Blues Alive, bude foukací harmonika. Poprvé festivaloví návštěvníci uslyší bravurní hru v projektu The Golden State – Lone Star Revue, která zakončí páteční program. Vedle známých kytaristů, Texasana Ansona Funderburgha a Kaliforňana Little Charlieho Batyho je totiž headlinerem této all stars show vynikající harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel.

Další dva mistři "kapesního instrumentu" se představí v sobotu. Rick Estrin přijede s kapelou The Nightcats, jejíž šéfování převzal po zmíněném Little Charliem Batym, který před několika lety odešel. "Nevíme, v jakém vztahu Little Charlie a Rick Estrin momentálně jsou, ale nezastíráme, že naším přáním by bylo zdržet pana Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň společný jam session bývalých dlouholetých spoluhráčů," řekl Vladimír Rybička.

A třetím významným harmonikářem je britská bluesová hvězda Paul Lamb. Ten jako jediný z doposud jmenovaných už v Česku, a dokonce i na Blues Alive, v minulosti hrál. Jeho opětovné pozvání do Šumperka ovšem má svůj podtext: "Paulu Lambovi při minulé návštěvě Blues Alive učarovala rakouská kapela The Roosevelt Houserockers, slovo dalo slovo a od té doby občas koncertují společně. A bude tomu tak i tentokrát. Je pro nás ctí, že na našem festivalu vznikají i v této 'lize' podobné dlouhodobé projekty," říká Rybička.
 
První den Blues Alive, čtvrtek 14. listopadu, bude převážně ve znamení hudby ze zemí Visegrádské čtyřky, Česko například bude reprezentovat Druhá tráva. Hostem "mimo čtyřku" bude americký kytarista a producent Steve Walsh. Mezi zajímavými jmény zbytku programu lze nalézt napříkladexotickoumexickou kytaristku a zpěvačku Tere Estradu nebo londýnskou "populiční" skupinu Heymoonshaker. Ta představuje mladou bluesovou krev nejen věkem, ale i složením: duo totiž tvoří kytarista a beatboxer.
 
Kromě hlavního programu ve velkém sále šumperského Domu kultury samozřejmě stejně jako vloni proběhne jeden večer pod hlavičkou Blues Alive také veZlíněa hlavní dění zakončí velký nedělníkoncertv polském Chorzówě. Vedle těchto velkých koncertů se jako každý rok připravují i tzv. satelitní klubové koncerty jednotlivých kapel, které na Blues Alive vystoupí.

Letos poprvé se dalším oficiálním šumperským dějištěm festivalu stane i místní H-Klub, kde vystoupí např. mezinárodní Tex napalm And Dimi Dero nebodomácíKill The Dandies.
 
Bližší informace k programu či zvukové ukázky budou v nejbližších dnech k dispozici na www.bluesalive.cz.

Vstupenky si mohou zájemci rezervovat na emailu: kohajdova@dksumperk.cz.
 

Převzato z iDNES.cz

 

Program Blues Alive

Čtvrtek 14.11.

Velký sál Domu kultury Šumperk, 18.00

Visegradský večer

Seventh Weapon /SK/
Los Agentos /PL/
Steve Walsh /USA, CZ/
Mystery Gang /HU/
Robert Křesťan a Druhá tráva /CZ/

Kongresové centrum Zlín, 19.00

Walter “Wolfman“ Washington
Earl Thomas
a další
 

Pátek 15.11.

Klášterní kostel Šumperk, 16.00

Orchester Ivana Tomoviča /SK/

Velký sál Domu kultury Šumperk, 18.00


Electric Lady /CZ/
Przytula a Kruk /PL/
Justin Lavash Duo /GB, CZ/
Heymoonshaker /UK/
Earl Thomas and His Band /USA/

The Golden State – Lone Star Revue feat. Mark Hummel, Anson Funderburgh, and Little Charlie /USA/

Jam session zahájí: Przytula a Kruk /pivnice Holba/, Electric Lady /foyer DK/


Sobota 16.11.

Velký sál Domu kultury Šumperk, 13.00

Tématické odpoledne: Blues s netradičními nástroji


Broken Harp /CZ/
Michal Müller /CZ/

H-Club Šumperk, 16.00

Tex Napalm and Dimi Dero /DE, FRA/
Kill The Dandies /CZ/

Velký sál Domu kultury Šumperk, 18.00

Bluesraiders /SK/
Jerguš Oravec Trio /SK/
Paul Lamb and The Houserockers /GB, AT/
Tere Estrada /Mexico/
Rick Estrin and The Nightcats /USA/
Walter “Wolfman“ Washington /USA/

Jam session zahájí: Jerguš Oravec /pivnice Holba/, Bluesraiders /foyer DK/


Neděle 17.11.

Věznice Mírov, 14.00

Jerguš Oravec

MDK „Batory“ Chorzów, 18.00

Electric Lady /CZ/
Limboski /PL/
Earl Thomas and His Band /USA/
Walter “Wolfman“ Washington /USA/


Pondělí 18.11.

Warszaw Blues Nigth, klub Hybrydy Warszawa, 20.00

The Golden State – Lone Star Revue feat. Mark Hummel, Anson Funderburgh, and Little Charlie /USA/

Osrodek kultury „Andaluzja“ Piekary Slaskie, 19.00

Tere Estrada /Mexico/

 

Blues Alive převzal cenu za světovou událost roku

V sobotu 20. dubna převzal v polském Chorzowě ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička velmi významnou cenu. Čtenáři prestižního časopisu Twoj Blues  hlasováním v anketě Blues Top rozhodli o tom, že festival byl vyhlášen nejvýznamnější bluesovou událostí ve světě.
Festival Blues Alive se objevoval na předních příčkách prestižní polské ankety Top Blues také v minulých letech, některou z kategorií vyhrál ale poprvé. Na dalších místech se letos umístily festivaly v Chicagu a Mephisu.
Je to poprvé v historii předávání těchto cen, kdy zvítězil evropský festival.
Nejvýznamnějsí událostí v Polsku byl vyhlášen Suwalki Blues Festival

Sedmnáctý ročník festivalu Blues Alive se uskutečnil v polovině listopadu loňského roku, zahrály na něm hvězdy jako Lucky Peterson nebo Shemekia Copeland a stejně jako v uplynulých letech bylo hlediště zcela vyprodané.

Více o výsledcích Top Blues 2012

 

dalsi fota: 2013_BA_cena1

dalsi fota: 2013_BA_cena2

Ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička s Andrzejem Matysikem, vydavatelem časopisu Twoj Blues.

Ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička spolu s dalšímu laureáty.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VÝSLEDKY BLUES APERITIV 2013

Bluesraiders /SK/
- postup na Blues Alive 2013 v Šumperku

Electric Lady /CZ/
- postup na Blues Alive 2013 v Šumperku a v Chorzówě

Los Agentos /PL/
- zvláštní cena poroty s postupem na Blues Alive 2013 v Šumperku

Seventh Weapon /SK/
- cena diváků, kapela zahájí jam session Blues Alive 2013

 

 „KVALITA BYLA MIMOŘÁDNÁ, ZVÍTĚZIT MOHLA KAŽDÁ KAPELA“


Sedm bluesových kapel z Česka, Polska a Slovenska se v sobotu 23. března vystřídalo na pódiu DK Šumperk, kde se uskutečnil čtrnáctý ročník soutěžní přehlídky Blues Aperitiv.
Bluesmani se ucházeli o přízeň porotců a diváků, neboť jedni či druzí mohli hlasovat pro vítěze a tedy postupujícího do hlavního programu renomovaného podzimního festivalu Blues Alive.

Sedm souborů, které se mohly uplynulou sobotu představit v Šumperku naživo, vybrali pořadatelé ze dvaceti přihlášených kapel podle zaslaných demosnímků.
Koncertní výkony finalistů pak hodnotila porota ve složení Milan Tesař (novinář a hudební dramaturg Radia Proglas), Andrzej Matysik (vydavatel polského časopisu Twoj Blues) a Ondřej Bezr (hudební publicista a dramaturg Blues Alive).

„Ze zaslaných demosnímků to vždycky nejde úplně poznat, ale při poslechu kapel naživo se ukázala jejich mimořádná kvalita. Zvítězit a tedy vystoupit v programu Blues Alive by mohl kterýkoliv z letošních sedmi finalistů,“ uvedl předseda poroty Ondřej Bezr.

 

 

 dalsi fota: 2013_Echo_A2_plakat_n

 

 dalsi fota: 2013_Apertiv_Plakat_A2_n

 

Postupující na finálový koncert Blues Aperitiv XIV.

Bluesberg /CZ/

Bluesraiders /SK/

Juraj Schweigert & he Groove Time/SK/

Los Agentos /PL/

 

Náhradníci:

Grapefruit Death /SK/

Beans & Bullets /SK/

 

 

Kapely přihlášené na Blues Aperitiv

Bluszcz /PL/

Joe Straggler /CZ/

Moodyrain /CZ/

Fáma /SK/

Bluesraiders /SK/

Grapefruit Death /SK/

Seventh Weapon /SK/

Straigh blues /CZ/

Alibaba /CZ/

Beans & Bullets /SK/

Dr Blues & Soul revision /PL/

Bluesberg /CZ/

Pitny rezim /SK/

Many More Experience Band /CZ/

Ripe For Blues /CZ/

Rubiano /CZ/

Juraj Schweigert & he Groove Time/SK/

Vertigo /CZ/

The Blues Experience /PL/

 

 

Blues Aperitiv 2013 vyhlášen!

Bluesové kapely a sólisté nepřijdou o možnost přihlásit se do vyhledávací soutěže Blues Aperitiv. Ta se stala neodlučitelnou součástí známého mezinárodního festivalu Blues Alive a hledá nové talenty v žánru blues mezi neprofesionálními kapelami bez ohledu na zemi původu.

Dvěma souborům garantujeme postup na Blues Alive 2013, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách.

Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než třem souborům! Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku.

Termín pro 14. ročník Blues Aperitivu je stanoven na sobotu 23. března 2013 od 19 h. Festival se uskuteční ve velkém sále Domu kultury.

Podmínky zařazení do výběru:
Kapely, které mají zájem zúčastnit se festivalu, mohou zasílat přihlášky od tohoto okamžiku na adresu polak@dksumperk.cz.

Uzávěrka přihlášek je letos už 10. ledna 2013 !!!!
Přihláška musí obsahovat název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky kapely, webovou adresu, aktuální fotografii nejlépe v tiskové kvalitě (!), další informace o kapele a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty na členy kapely.

Zaslání demonahrávky je bezpodmínečně nutné pro základní výběr! Muzikanti mohou poslat buď klasické CD na adresu DK Šumperk a označit obálku heslem „Blues Aperitiv“, nebo demosnímek pošlou mailem jako MP3 (stačí 3 ukázky). Možné je také zaslat link na elektronický přehrávač.

Přihlásit se samozřejmě mohou i kapely, které absolvovaly Blues Aperitiv už v minulosti, ale na Blues Alive nepostoupily. NA APERITIV SE MOHOU NOVĚ HLÁSIT TAKÉ KAPELY, KTERÉ V MINULOSTI JIŽ POSTOUPILY A CHTĚJÍ ZKUSIT ŠTĚSTÍ ZNOVU! Ze všech přihlášených kapel bude vybráno 7 postupujících + 2 náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před diváky.

Důležité informace pro vybrané kapely:
Zvuková technika, základy bicích nástrojů a basový aparát budou jako vždy zajištěny, kapely si přivezou pouze nástrojovou aparaturu. Každá kapela bude mít na své vystoupení 40 minut včetně zvukových zkoušek. Pořadí kapel bude určeno losem. Pořadatel přispívá kapelám na cestovní náklady a zajišťuje ubytování. Ubytování zajistíme i pro kamarády v jejich režii, které si přivezete a předem ohlásíte.

 

 

 

Many More Experience Band /CZ/

Rubiano /CZ/

Seventh Weapon /CZ/

 

News

TV spot Blues Alive

TV spot Blues Alive

03.09.2019

Vyprodáno informují LN

dalsi fota: 2019_BA_vyprodano_LN_n

19.08.2019

Vyprodáno informuje MfD

dalsi fota: 2019_BA_vyprodano_MfD_n

19.08.2019

Inzerát

dalsi fota: 2019_BA_inzerat

21.06.2019

VSTUPENKY

Návštěvníci festivalu si nemusí vstupenky tisknout, stačí ukázat kód vstupenky na displeji telefonu. V případě jakýchkoliv dotazů je zákaznická podpora na tel: 222 70 30 70 nebo e-mail: info@goout.cz

20.06.2019

Najdete nás na bilboardech

dalsi fota: 2019_BA_HOLBA_bilboard_1ku10_nn

18.06.2019

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK

Prodej vstupenek bude zahájen 17. června 14:00 hod prostřednictvím předprodejní sítě GoOut a v předprodeji DK Šumperk.

GoOut.net

06.06.2019

TV MORAVA

TV spot Blues Alive

06.06.2019

Blues Alive 2019 přiveze velké ženské hlasy,

kytarové mistry a hudbu z Louisiany.

lidovky.cz

06.06.2019

Informace o předprodeji

24. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive se uskuteční od 14. do 16. listopadu. Prodej vstupenek bude zahájen v červnu prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.

24.4.2019

Festival Blues Alive získal další ocenění

Přípravy letošního ročníku jsou v plném proudu

Více >

25.03.2019

Blues Alive pronikl do světové extraligy žánrových festivalů

Dramaturg pro MFD.

dalsi fota: 2019_BA_MFD_1_n

dalsi fota: 2019_BA_MFD_2_n

23.03.2019

ČRo - Vltava 6. února od 16 hodin

bude dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr hostem ČRo - Vltava. Bude mluvit o přebírání ceny Keeping The Blues Alive Award od organizace The Blues Foundation v americkém Memphisu.

31.01.2019

Česká televize

Rozhovor s dramaturgem Blues Alive Ondřejem Bezrem a Štěpánem Suchochlebem.

Studio 6

31.01.2019

Další ocenění pro festival Blues Alive

"Blues Top" je každoroční anketa čtenářů čtvrtletníku "Twój Blues".

twojblues.com

Více >

31.01.2019

MLADÁ FRONTA DNES

Blues Alive získal prestižní ocenění za propagaci žánru.

dalsi fota: 2019_BA_MfD_festival_nw

30.01.2019

LIDOVÉ NOVINY

Český festival Blues Alive obdržel cenu v Memphisu.

dalsi fota: 2019_BA_LN_memphis_nw

29.01.2019

Český festival Blues Alive

převzal v americkém Memphisu nejprestižnější bluesové ocenění

lidovky.cz

28.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 5.

dalsi fota: 2019_BA_ena_report5_n

Více >

27.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 4.

dalsi fota: 2019_BA_report4_n

Více >

26.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 3.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report3_n

Více >

25.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 2.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report2_n

Více >

24.01.2019

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019

report 1.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report1_n

Více >

23.11.2019

Jedeme si převzít cenu do Mempfisu

Nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 a Blues Alive.

dalsi fota: 2019_BA_prevzeti_ceny_n

21.01.2019

V říši bluesových divů

Časopis Headliner

18.01.2019